Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Nová noclehárna se otevře příští týden, lidé mohou přinést oblečení i potraviny

8. 11. 2023

page.Name
Ve středu 15. listopadu zahájí trutnovská noclehárna provoz v nových prostorách. Klienti ji naleznou na adrese Jana Roháče z Dubé 501, naproti areálu Policie České republiky. Na úpravu a modernizaci prostor nepoužívaného objektu za zhruba 4,5 milionu korun získalo město dotaci z Evropské unie.

Kapacita 12 lůžek, cena 20 Kč za noc, a především celoroční provoz. To je ve zkratce trutnovská noclehárna,která se v polovině listopadu stěhuje na novou adresu. Provozuje ji příspěvková organizace města Most k životu Trutnov, provozující také azylový dům. Dosud se noclehárna nacházela v Horním Starém Městě v prostorech holobytů. Ty ovšem nebyly pro službu vhodné, protože nedokázaly zajistit dostatečné hygienické a bezpečnostní zázemí.

„Od nového provozu si slibujeme celkové zkvalitnění sociální služby. Nejen díky materiálně technickému vybavení, ale také z důvodů lepšího zajištění bezpečnosti. V celé budově bude platit provozní řád a nebude docházet k vzájemnému omezování se sousedy. Noclehárna je také blíže k centru města, v docházkové vzdálenosti, což je určitě plus, a zároveň není v obytné zástavbě, kde by mohla svým provozem rušit obyvatele Trutnova,“ uvedla ředitelka organizace Most k životu Trutnov Monika Hillebrandová.

Klienti budou ubytováváni v jedné ze dvou ložnic a k dispozici jim budou dvě koupelny. Využívat mohou také prostory společenské místnosti, kde se nachází kuchyňská linka, která jim umožní ohřev stravy a teplých nápojů. Přestavba objektu a úprava na noclehárnu vyšla na zhruba 4,5 milionu Kč. Na daný projekt však byla poskytnuta 85% finanční podpora z fondů Evropské unie ve výši 3,8 milionu Kč. 

Noclehárna funguje denně, včetně svátků, a to od 19:00 večer do 7:00 ráno. Provoz služby je významně finančně podporován Královéhradeckým krajem a dofinancován z prostředků města. Uživatelé platí symbolických 20 Kč za přespání.

„Noclehárna je pro lidi na ulici prvním místem, kde se mohou dostat do kontaktu se sociálními pracovníky. Ti jim mohou pomoci vyřídit doklady, registrovat se na úřadu práce, zažádat o sociální dávky a pomoci s hledáním práce. Cesta na dno, představovaná životem na ulici, může být překvapivě rychlá a tvrdá a naším cílem je vrátit takové lidi co nejdříve do normálního života. Díky skvělému týmu noclehárny se to daří,“ doplnil místostarosta Trutnova Tomáš Eichler.

Noclehárna pořádá pro zájemce den otevřených dveří, a to v pondělí 13. listopadu od 17 do 19 hodin. Kromě samotné prohlídky prostor mohou návštěvníci také získat informace o způsobech pomoci a konkrétní práci s lidmi bez přístřeší.

„Stále přijímáme teplé zimní oblečení, nové spodní prádlo a ponožky a také trvanlivé potraviny – konzervy, paštiky, čínské polévky. Vše, co se dá ohřát v mikrovlnné troubě nebo zalít horkou vodou,“ upřesnila Monika Hillebrandová. Lidé mohou materiální podporu nosit přímo do prostor noclehárny po 19:00 nebo se obrátit na vedoucího služby Filipa Bělíka na tel. 606 087 488.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek