Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Ohňostroj bude, ale novoroční a na Bojišti, říká starosta

29. 11. 2023

page.Name
Trutnov bude jedním z mála měst v kraji, které bude mít na závěr roku ohňostroj. Nebude ale silvestrovský, nýbrž novoroční. Nebude na Krakonošově náměstí, ale na Bojišti. „ Ohňostroj na náměstí již nesplňoval bezpečností normy. Proto jsme ho v závěru loňského roku raději zrušili se slibem, že pro rok 2023 připravíme něco nového,“ vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.

Proč jste se tak rozhodli?
Vím, že Trutnované o ohňostroj přijít nechtěli a že domácích ohňostrojů bylo kvůli tomu nebývale mnoho, o mnoho víc než v předchozích letech. Myslím, že je lepší, když proběhne jeden velký organizovaný ohňostroj, než stovky menších od šesti odpoledne do čtyř ráno. Chceme lidem nabídnout možnost, přijít se podívat na velký a pěkný ohňostroj.

Co jste vymysleli?
Rozhodli jsme se přesunout ohňostroj na Bojiště, které z principu máme k tomu, aby se na něm konaly společenské a kulturní akce. Ohňostroj jsme doplnili programem a rozšířili ho tak v oslavy konce roku pro celou rodinu. Začne se v pět odpoledne promítáním dětského filmového představení, na něj naváže další film. Hlavní silvestrovský program zahájí hodinu před půlnocí fireshow, na kterou naváže vystoupení dýdžeje. Ten bude hrát ještě hodinu po půlnoci. Součástí bude pochopitelně i občerstvení, například polévka, párek v rohlíku, jednohubky nebo popcorn. Budou připravené i ohně, aby si lidé mohli upéct vuřty. Věřím, že pro lidi to bude důvod přijít a užít si konec roku s ostatními.

Ohňostroj necháte odpálit čtvrt hodiny před půlnocí, jak bývalo zvykem?
Ne, začne přesně o půlnoci. Tím pádem bude vlastně novoroční.

Proč jste vybrali právě Bojiště? Proč se nekoná ohňostroj například u Uffa?
Už jsem řekl, že Bojiště je pro pořádání takových akcí uzpůsobené. V amfiteátru můžeme udělat filmová představení. Je tam dost prostoru. Když tam řádově bude několik stovek lidí, kteří si budou chtít něco sníst a vypít, tak si mají kam sednout, což na náměstí ani před Uffem není.

Takže jiná lokalita než Bojiště ve hře nebyla?
Chceme na Bojiště vrátit život. V letošním roce jsme zrekonstruovali amfiteátr. V příštím roce zřejmě začne rekonstrukce restaurace a já doufám, že o rok později navážeme s naší investicí, kde bychom chtěli pro Bojiště vybudovat toalety, šatny a další věci, které chybí k tomu, aby areál byl plně funkční. Věřím, že jakmile bude mít Bojiště restauraci, toalety a dostatečné zázemí, stane se přirozeným místem pro konání podobných akcí. Bude mít totiž vše, co je pro jejich pořádání třeba.

OSLAVY KONCE ROKU 2023
Od 17:00 promítání filmu Krakonoš a lyžníci
Ve 21:00 Limonádový Joe aneb Koňská opera
Ve 23:00 fireshow s hudebním a obrazovým doprovodem
V 0:00 novoroční ohňostroj.
Mezi jednotlivými body programu bude až do 01:00 hrát Dj Don Hobliňon.

Nebudou to mít lidé na Bojiště daleko? Přece jen je na okraji města…
I proto je k ohňostroji přidaný program, abychom lidem nabídli zábavu na více než deset minut. Věřím, že pro řadu lidí hraje významnou roli i faktor bezpečí. Já osobně jsem si na náměstí nepřipadal dobře, radši jsem se na ohňostroj chodil dívat z vyhlídek v lesoparku. Věřím také, že všichni už chceme na konci roku dělat něco trošku jiného a že na Bojišti by mohla vzniknout nová tradice.

Kolik bude ohňostroj stát?
Město na něj uvolní z rozpočtu 450 tisíc korun. Připojilo se k nám pět firem, které dohromady přispívají částkou 230 tisíc. Vzhledem k tomu, že jsme to řešili v době, kdy má většina firem letošní sumu na podobné akce už vyčerpanou a navíc to je první ročník, tak to beru jako významnou podporu. Mám z ní velkou radost a všem za ni děkuju. Podpořily nás firmy BAK, Vitesco Technologies, Argotech, Hitachi Energy a Pivovar Trautenberk. Věřím, že oslovíme dostatečně velkou skupinu lidí, aby Silvestr na Bojišti dával smysl, abychom v něm v dalších letech mohli pokračovat. Moc bych si přál, aby Trutnováci na Bojiště na ohňostroj přišli, aby ubylo domácích ohňostrojů, které trápí sousedy, domácí zvířata a malé děti. Pojďme konec roku oslavit společně na Bojišti.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek