Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Významem a velkorysostí si EPO1 titul Stavba roku jednoznačně zaslouží

16. 11. 2023

page.Name
Unikátní projekt manželů Rudolfa a Renaty Kasperových, kterým je bezesporu přestavba bývalé, více než sto let staré elektrárny v Trutnově - Poříčí na Centrum současného umění EPO1 s přesahem minimálně do středoevropského prostoru, má na kontě první oficiální a zcela zasloužený vavřín. EPO1 získalo titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2023.

Velkorysé umělecké centrum se stalo absolutním vítězem letošního 20. ročníku soutěže. Nejen stavbaři, ale také investoři a architekti do ní přihlásili rekordních 30 staveb, což je o třetinu více než loni. Autorem tohoto víceúčelového kulturního komplexu je architektonický ateliér Tsunami z Náchoda.

„Jsem hrdý na tým, který stavbu připravoval a realizoval. Moc si s manželkou Renatou ceníme a vážíme architektů a projektantů z ateliéru Tsunami. Skvělou spolupráci máme také s generálním dodavatelem staveb Stavebně dopravní společnosti z Trutnova. Stavbě EPO1 pomohla i zkušenost a nasazení technického dozoru investora, kterým je Otto Beneš,“ reagoval na ocenění Rudolf Kasper.

Podle něj manželé s celým týmem splnili svůj závazek tím, když EPO1 otevřeli veřejnosti. „Nyní se soustředíme, aby projekt dával dlouhodobě smysl a přinášel nám radost,“ uvedl Kasper. Ocenění Stavba roku Královéhradeckého kraje překvapila ředitele EPO1 Jana Kunzeho, a to především proto, že v České republice i v kraji každoročně vzniká mnoho krásných staveb. „Na druhou stranu jsem si říkal, že EPO1 je tak ojedinělý a velkolepý počin, že si určitě nějakou cenu zaslouží. Netušil jsem ale, že to bude ta absolutní,“ řekl.

Ředitel EPO1 se domnívá, že pokud porotu mohlo něco na tomto nevídaném komplexu zaujmout, byla to skutečnost, že jde o stavbu financovanou soukromým investorem, která má ale velký význam pro Královéhradecký kraj v měřítku, protože to není malá, ale obrovská galerie. „Na ocenění jsem samozřejmě pyšný, ale byl bych i tehdy, kdyby ho EPO1 nezískalo. Z mého pohledu je to prostě unikátní a perfektní projekt s velkými plány, takže jsem na něj pyšný od začátku,“ dodal Kunze.

Přestavbu oceněného objektu bývalé elektrárny na Centrum současného umění EPO1 prováděl již zmíněný architektonický ateliér Tsunami z Náchoda, jehož součástí je architekt Michal Ježek. Ten z pohledu ohlasu, jakou tato stavba měla, v ocenění věřil.

„Byla tam ale samozřejmě velká konkurence a těch staveb, které by si titul zasloužily, bylo více. Myslím si, že to bylo napínavé až do posledního okamžiku,“ prozradil architekt Ježek a netajil se tím, že mu titul Stavba roku udělal nesmírnou radost.

„Stavba je výjimečná z několika důvodů. Ne prvním místě je to počin manželů Kasperových, kteří ji věnovali kulturní funkci. Další výjimečnost spatřuji v jejím měřítku, neboť srovnání takové stavby věnované kultuře nemá v kraji obdoby. Třetím měřítkem je i architektonická hodnota. Stavba si navíc žije svým životem a už ve velké míře přilákala kulturní veřejnost,“ vypočítal Ježek, jenž je toho názoru, že právě tyto faktory zaujaly také odbornou porotu.

Starosta města a původní profesí rovněž architekt Michal Rosa vnímá EPO1 jako mimořádný počin v několika rovinách.
„Jednou z nich je záchrana krásné historické budovy, druhá, že záchrana proběhla velmi kultivovaně, vkusně a kvalitně, třetí rovina zahrnuje společenský přínos, který tato instituce pro Trutnov znamená. Je to bezpochyby jedinečný projekt, protože EPO1 má celostátní i přeshraniční význam. Město to zviditelní na mapě republiky a třeba i blízkého Polska, k čemuž také přispěje dobudování dálnice, čímž se zvýší i turistický zájem o Trutnov,“ myslí si starosta, který prozradil novinku, jež bude součástí prosincového zasedání zastupitelstva města.

„Už nyní hledáme cestu pro spolupráci města a Centra současného umění EPO1, protože vnímáme, že tak významný projekt v rámci Trutnova nelze opomenout. Propojení s městem tady je, chceme ho maximálně posílit a dát najevo, že jsme rádi, že tady v Trutnově EPO1 máme,“ vysvětlil starosta.

Blízkou spolupráci a vztah s manželi Kasperovými má i známá sochařka Veronika Psotková. Svými originálními díly vytvořenými s pozinkovaných rabicových sítí nejen obohatila interiér kaple sv. Josefa ve Slavětíně, kterou Kasperovi nechali zrekonstruovat, ale má také v EPO1 site-specific instalaci nazvanou Konec tunelu.

„Byla jsem úplně od začátku u prvních kroků EPO1 a vím kolik úsilí to manželé Kasperovy stálo, navíc, když soukromý investor jde do projektu tak monumentální galerie. Kromě toho svým počinem ve spolupráci s ateliérem Tsunami zachránili historicky cennou budovu i její charakter a svými kroky povznesli celý kraj. Proto aktuální ocenění považuji za obrovský a zasloužený úspěch. Překvapilo by mě, kdyby tomu tak nebylo. Samozřejmě jsem moc ráda, že mám právě v těchto prostorách možnost vystavovat,“ sdělila nám sochařka Veronika Psotková, která si myslí, že oceněním stavby může EPO1 přilákat velké množství návštěvníků a vzbudit i zájem umělců.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, archiv EPO1