Pondělí

27. května 2024

Nyní

19°

Zítra

19°

Svátek má

Investiční priority na příští rok: Lávka, sociální bydlení, sportovní areál

11. 12. 2023

page.Name
Příjmy 879 milionů korun, výdaje téměř 945 milionů, schodek 66 milionů pokrytý z dříve našetřených peněz a investice zhruba za 125 milionů. Tak vypadá trutnovský rozpočet pro příští rok. Zastupitelé ho schválili při dnešním veřejném jednání, pro hlasovalo 26 ze třiceti přítomných zastupitelů.

Podoba rozpočtu není konečná. Po zkušenostech z minulých let vedení města počítá s průběžnými úpravami podle toho, jak se bude například dařit získávat dotace. „Významnou část plánovaného deficitu tvoří návratné finanční výpomoci neboli půjčky ve výši 66,2 milionu korun pro naše školy na předfinancování projektů z dotací IROP. Tyto prostředky se do rozpočtu samozřejmě vrátí,“ vysvětlil trutnovský starosta Michal Rosa.

Záleží i na dalších okolnostech. „V příjmech zatím nefigurují položky, o kterých sice víme, že je obdržíme, ale z procesních důvodů je do rozpočtu budeme zahrnovat postupně. Například dotace na činnost státní správy, dividendy ze společností s majetkovou účastí města a také dotace z ministerstev či Evropské unie. Vše doplníme na jarních zasedáních zastupitelstva, až budou podepsány smlouvy o jejich poskytnutí,“ upřesnil Michal Rosa.

Loni ve stejnou dobu Trutnov plánoval investice ve výši asi 210 milionů korun. Největší suma 80 milionů korun byla určená na dokončení přestavby kina Vesmír. Letos v plánu podobně náročnou stavební akci nemá.

Největší investice bude potřeba na modernizaci zázemí sportovního areálu v Horním Starém Městě, kterou chystá tamní oddíl SK Horní Staré Město. Na stavbu za 38 milionů korun požádal o dotaci ve výši 21 milionů korun Národní sportovní agenturu. Radnice pak přispěje zbývajícími 17 miliony.

Mezi další významné investice roku 2024 patří rekonstrukce lávky Na Struze za 15 milionů korun. Akce začala letos a z celkové sumy 29 milionů korun radnice zaplatila už 14 milionů. Zhruba 10 milionů korun z celkových 18 zbývá dostavět v rámci rekonstrukce a modernizace hřiště Základní školy Mládežnická.

V plánu je rovněž regenerace náměstí Hraničářů za 6 milionů korun. Zhruba 3,5 milionu korun radnice investuje do rozšíření cyklostezek.

V Horním Starém Městě se pustí do rekonstrukce objektu Na Dvorkách s deseti byty za 17 milionů korun, kde je dosud 11 holobytů se sdíleným sociálním zázemím. Přestavbou domu vznikne 10 nových bytů se základním vybavením a příslušenstvím.

„Polovina bytů, na kterou jsme požádali o dotaci, bude určena pro přesně definované cílové skupiny, jako jsou například rodiny s dětmi v azylových domech, nízkopříjmoví senioři nebo třeba osoby ohrožené domácím násilím. Zbývajících pět bytů rozšíří portfolio městského sociálního bydlení,“ uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Investovat hodlá Trutnov i v dalších oblastech. Například za šest milionů korun chce vybudovat na budově městského úřadu fotovoltaickou elektrárnu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek