Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Nejčastější vánoční dárky dětí? Autíčka a panenky, ukazuje muzeum

11. 12. 2023

Nejčastější vánoční dárky dětí? Autíčka a panenky, ukazuje muzeum 29 snímků
Sto let. Tak dlouho patří autíčka a panenky mezi nejoblíbenější vánoční dárky. Potvrzuje to i aktuální výstava v trutnovském Muzeu Podkrkonoší. Má název Vánoce našeho dětství a ukazuje především dárky, které jsme jako malí dostávali v minulém století nejčastěji pod stromeček.

Unikátní expozice se věnuje všem údobím. Připomíná dárky jak z první republiky, tak i z padesátých let, ale rovněž z konce osmdesátých a začátku devadesátých let. Takže ať je vám třicet nebo osmdesát, s velkou pravděpodobností najdete v muzeu dárek, který jste jako dítě dostali, nebo byl tomu vašemu minimálně podobný.

„Vždy to bylo tak, že u kluků frčela autíčka, nejprve dřevěná, pak kovová a dnes plastová. U holek byly a dodnes jsou velmi oblíbené panenky, nejdříve byly hadrové, později umělohmotné,“ uvedl historik a kurátor výstavy Ondřej Vašata.

V kurzu byly samozřejmě i stavebnice stolní deskové hry nebo plyšové hračky, především medvědi. Ne vždy ale byla vánoční nadílka tak bohatá, jako tomu bývá v posledních letech. Možná už jen nejstarší generace si pamatuje, jak byly Vánoce kdysi chudé. „Například před rokem 1945 byly děti zpravidla rády za jeden dárek, mnohdy jim ho rodiče vyrobili doslova na koleně,“ řekl Vašata.

Rodiče mnohdy dali svým ratolestem jednu hračku nebo mnohdy dokonce jen oblečení. Děti z nejchudších rodin dostávaly dárky od českých nebo německých podpůrných spolků. „Celý rok pořádaly vánoční sbírky a vybrané peníze před svátky proměnily v látku na šaty, oblečení, nebo materiál na boty pro děti rodičů, kteří si něco takového nemohli dovolit,“ poukázal Vašata na vystavený dobový plakát, který jednu takovou akci z prosince 1921 připomíná.

Ne všechny dárky ale byly určené dětem. Některé z vystavených věcí dostávali dospělí.

Expozice ukazuje rovněž vánoční stromečky. Zejména způsob jejich zkrášlování a materiál, z kterého byly ozdoby vyrobené, se během sta let výrazně změnily. „Na přelomu 19. a 20. století bylo nejčastější sušené ovoce. Potom to byly papírové ozdoby, a v dalších desetiletích foukané skleněné ozdoby, které jsou oblíbené i dnes,“ připomněl kurátor výstavy.

Zajímavostí jsou dobové snímky a pohlednice, které ukazují, jak lidé kdysi slavili Vánoce. „Máme tu například i fotky z našich ozbrojených sborů za první republiky, Vojáci základní služby u hraničářského praporu 2 dostávali od státu jako vánoční dárek vánočku a pivo,“ doplnil Ondřej Vašata. Expozici dotváří také vánoční přání, koledy a samozřejmě betlémy.

Většina exponátů pochází ze sbírek trutnovského Muzea Podkrkonoší. Výstava je přístupná denně kromě pondělí a přístupná bude až do 14. ledna příštího roku.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek