Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Poplatek za popelnice vzroste z 540 na 696 korun

12. 12. 2023

page.Name
O téměř 30 procent zvýší město poplatek za popelnice. Od Nového roku budou Trutnované místo současných 540 korun platit ročně 696 korun. Důvodem pro zdražení jsou rostoucí náklady na svoz a likvidaci odpadu.

Poplatek se poslední čtyři roky neměnil. Stoupne až nyní, od 1. ledna 2024. „Do systému odpadového hospodářství začínáme investovat hodně peněz, staráme se o kontejnerová stání, v letošním roce jsme myli kontejnery, po Novém roce budeme otevírat druhý sběrný dvůr v Poříčí. S každou takovou věcí jsou spojené další náklady. Město už nyní na svoz odpadu doplácí. Nechceme, aby doplácelo ještě víc,“ vysvětlil trutnovský starosta Michal Rosa.

V příštím roce stoupne u svozu a likvidace odpadu o šest procent daň z přidané hodnoty. Dosud Trutnováci platili ročně 540 korun, tedy 45 korun za měsíc. Nově se cena nepatrně zvyšuje, o 13 korun za měsíc. „Pořád máme v republice jeden z nejnižších poplatků za svoz odpadu,“ zdůraznil zastupitel, poslanec a v letech 1998 až 2021 trutnovský starosta Ivan Adamec.

CENY ZA POPELNICE
v hradeckém kraji pro rok 2024

 Trutnov         696 korun
 Náchod         900 korun
 Jičín              612 korun 
 Hořice           900 korun
 Hradec Kr.     800 korun

* zdroj: ČTK

Od poplatku zůstávají i nadále osvobození lidé starší sedmdesáti let. Novou platbu za popelnice schválili trutnovští zastupitelé na pondělním zasedání. Upravená cena se stala součástí nové obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství.

Náklady na sběr, třídění, svoz a likvidaci odpadu se letos vyšplhají na necelých 30,5 milionů korun. Od občanů se vybralo 12 milionů. Zhruba 4 miliony korun dostává Trutnov za třídění odpadu od společnosti Eko-kom. Pro příští rok radnice odhaduje celkové náklady na 34,5 milionu korun a očekává, že od lidí vybere 15,6 milionu. „Tím pádem zůstane příspěvek města na přibližně stejné výši,“ uvedl Michal Rosa.

Radnice se snaží, aby se v Trutnově třídilo co nejvíc, a komunálního odpadu na skládce bylo tím pádem co nejméně. Ve snaze dostat využitelné a recyklovatelné materiály pryč ze skládek a rozhýbat recyklační průmysl zavedla u rodinných domů a na Šestidomí systém Door-to-Door. Postupně ho chce rozšířit i na další sídliště. Zároveň přidává více odpadkových košů na tříděný odpad a v Poříčí otevře druhý sběrný dvůr.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městský úřad v Trutnově