Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Precizní práce v kostele, po opravě už krov netlačí na klenbu

23. 12. 2023

Precizní práce v kostele, po opravě už krov netlačí na klenbu 24 snímků
V trutnovském Kostele Narození Panny Marie se povedlo zabránit možnému zřícení klenby. Vložení čtyř jedenáctimetrových dřevěných vzpěr a jejich speciální uchycení pomohlo k přizvednutí vazného trámu krovu, který nebezpečně tlačil na klenbu. Veřejnost tak může kostel dál využívat, ujistil projektant a statik Jan Chaloupský.

Zatímco laici si na kostele z 18. století ničeho zvláštního nevšimli, odborníci zhruba před rokem odhalili problém. „V osmdesátých letech opravili v kostele špatně krov. I proto teď jeden z trámů dosedl na klenbu. Jak na ní tlačil, začaly se v ní objevovat trhlinky, hrozilo, že spadne,“ upozornil Chaloupský.

Kvůli podobné situaci se zřítila klenba kostela v nedalekém Pilníkově. „Za věží odhnil trám, spadl a začal tlačit na klenbu. To je špatně. Váha celé střechy totiž musí jít do obvodových stěn kostela, klenba má fungovat nezávisle,“ vysvětlil.

Situaci v Trutnově zachránil včasný zásah a unikátní řešení. Malým otvorem ve střeše protáhli technici do kostela jedenáct metrů dlouhý trám. Zvedl ho tam velký jeřáb, ostatní práce se ale prováděly ručně. „Na fotografiích to vypadá snadno, ale snadné to rozhodně nebylo. Muselo se postupovat velmi opatrně,, aby se neudělalo víc škody než užitku. Byla to od prováděcí firmy tesařství Rýdlo velmi precizní práce,“ chválil.

Věřící se tak můžou dál účastnit bohoslužeb, mší a dalších tradičních akcí, které se pravidelně v kostele odehrávají. „Cílem bylo klenbě aktuálně odlehčit, to se povedlo. Stejně se ale musí opravit celý krov, protože kdyby na střechu napadlo větší množství sněhu, tak by se problém objevil znovu, akorát někde jinde,“ upozornil Chaloupský.

Oprava vyšla na 420 tisíc korun, uskutečnila se jako tzv. sdružená investice čtyř subjektů. Podílelo se na ní Město Trutnov, Římskokatolická farnost, Národní památkový ústav a Biskupství Královéhradecké,“ dodal Jan Chaloupský.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová