Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Příběhy 2023: Kasperovi otevřeli EPO1, Rinth byl králem, Krátká učitelkou roku

31. 12. 2023

page.Name
Jejich příběhy patřily mezi nejsledovanější. Svými činy se nesmazatelně zapsali do dějin Trutnova. Prostě v loňském roce byli středem pozornosti - lidé, které můžeme právem označit za osobnosti roku 2023.

Nejprve ankety: Jedenasedmdesátiletý podnikatel Zdeněk Rinth v poslední chvíli zachránil Karu Trutnov. Ve správný čas se vrátil do ředitelského křesla a zabránil krachu legendární kožešnické značky. Právem získal letos v únoru nejprestižnější trofej Trutnovinek ve tvaru písmene T pro Krále roku 2022.

Dalšími oceněnými se stali vědec Ondřej Havelka (Objev roku), studentky trutnovského gymnázia a vítězky florbalového středoškolského poháru (Triumf roku). Cenu za Počin roku za jezdeckou sochu Karla IV. z nerezových plátů převzala čtveřice lidí - sochař Michal Gabriel, továrník Rudolf Kasper a Luděk Lacina a Ondřej Pöllner, zaměstnanci firmy Kasper, kteří sochu kompletovali. Cena in memoriam připadla zesnulému fotografovi Jiřímu Havlovi.

V březnu se stala nejoblíbenější učitelkou češtinářka Daniela Krátká z České lesnické akademie v Trutnově. Získala titul Zlatý Ámos ve finále 30. ročníku prestižní celostátní ankety.

Válečný veterán a vážený trutnovský občan Josef Svoboda při březnových oslavách 97. narozenin přijal pamětní medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu. Za druhé světové války sloužil u minometu v 1. československém armádním sboru. V první linii bojoval proti nacistickému Německu, pomohl tak k osvobození Československa. Jako jeden z mála přečkal válku bez zranění.

Manželé Renata a Rudolf Kasperovi přestavěli objekt bývalé poříčské elektrárny na Centrum současného umění EPO1. Na slavnostní otevření 23. května přijel i český premiér Petr Fiala. Velkorysý počin Kasperových začali lidé srovnávat s vyhlášenou londýnskou galerií Tate Modern. EPO1 už získalo celorepublikový titul Stavba roku 2023. Víceúčelový pětipodlažní komplex v objektu z režného zdiva má výstavní plochu 3400 metrů čtverečních. Kromě vnitřní výstavní plochy má také open air expozici, ubytování pro umělce, kavárnu a administrativní část. Stojí ve výrobním areálu společnosti Kasper.

Pozornost přitahuje také pamětní deska Václava Havla umístěná od října u vstupu do zmodernizovaného Kina Vesmír. Postava prvního českého prezidenta v životní velikosti vystupuje z ocelové desky vysoké téměř 2,5 metru. Autorem je známý trutnovský sochař Michal Gabriel.

V únoru 2023 vyšly knižně unikátní grafické listy důlních děl od známého badatele Václava Jiráska. Základem publikace pojmenované Grafické listy montánní historie severovýchodních Čech jsou čtenářsky atraktivní, ale i technicky přesné nákresy.

Aktivní byli i další spisovatelé. Například Otto Štemberka s Antonínem Tichým se spolupodíleli na publikaci Úpa známá i neznámá. Hana Hindráková zaujala novým románem Obchodníci s dětmi. Tereza Schwab vydala svoji prvotinu Slova.

Kulturní cenu města Trutnova dostal tramp, cestovatel, muzikant a fotograf Jiří Jůzl.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek