Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Průmyslovka má novou brusku, díky daru firmy TE Connectivity

8. 12. 2023

Průmyslovka má novou brusku,  díky daru firmy TE Connectivity 24 snímků
Bruska nakulato. Specializovaný obráběcí stroj pro přesné a efektivní broušení kovových materiálů. To je novinka, na které se učí žáci trutnovské průmyslovky v hodinách odborné výuky. Škola ji pořídila s přispěním firmy TE Connectivity.

Nejmodernější technika v odborných učebnách je základním předpokladem k tomu, aby se absolventi průmyslovky co nejlépe uplatnili na trhu práce. Na strojích, které znají ze školy, se můžou ihned a plynule zapojit do výrobního procesu. Stačí navázat na to, co se naučili ve výuce.

„Žáci, kteří k nám chodí, říkají, že je ideální vidět a znát stroje z praxe už ve škole. Pořízení brusky nakulato pro průmyslovku je tedy dalším krůčkem k tomu, že kluci budou blíž k praxi,“ uvedl Daniel Hrnčíř, ředitel firmy TE Connectivity v Trutnově.

Na školním pracovišti v Mladých Bukách budou novinku využívat žáci oboru nástrojař a studenti oboru strojírenství - počítačová grafika. Při slavnostním uvedení do provozu stroj ihned vyzkoušel jeden z žáků. Pod dohledem učitele vyrobil broušenou hřídel, což ihned ředitel Hrnčíř okomentoval. „I u nás ve firmě máme brusku, takže k nám budete moc brzy nastoupit,“ ocenil zručnost budoucího nástrojaře.

Právě tuto profesi považuje za velmi perspektivní. Aktuálně má TE zhruba 1300 zaměstnanců v obou závodech, přímo v nástrojárně pracuje skoro 70 nástrojařů. Počet v příštích dnech ještě vzroste díky rychle se prosazující automatizaci. „Právě k nám transferujeme tři plně automatické linky, na každou přitom potřebujeme dva až tři nástrojaře, tedy lidi, kteří se starají o mechaniku. Prostě je to obor budoucnosti,“ sdělil Hrnčíř.

TE Connectivity vyrábí komunikační a síťová relé, speciální konektory a odpory, teplem smrštitelné ochranné a identifikační prvky pro automobilový, letecký, elektrotechnický a zdravotnický průmysl.

Bruska stála průmyslovku téměř milion korun. Příspěvek společnosti TE Connectivity činí 20 tisíc dolarů, to je v přepočtu asi 470 tisíc korun. „Přispěli jsme rádi. Víme, že ne všichni žáci po škole nastoupí k nám, ale i kdyby to byli dva nebo tři, a ostatní měli možnost jít třeba na vysokou školu, tak je to dobrá investice. A nejen pro TE, ale i pro školu a pro budoucnost naší země. Věřím, že v tom budeme pokračovat,“ řekl Hrnčíř.

Partnerství mezi školou a firmou začalo v roce 1999. TE Connectivity mimo jiné umožňuje každoročně absolvovat ve vlastním provozu exkurze, odborný výcvik a výrobní praxe asi 25 žákům. „Oceňuji, že po souvislém odborném výcviku se ve firmě vždy uskutečňují setkání s vedením společnosti, a společně hodnotí to, co se tam naši žáci naučili,“ pochválil Vladislav Sauer, ředitel Střední průmyslové školy v Trutnově.

Společně uspěly průmyslovka a TE Connectivity v projektu Hospodářské komory Firma škole, škola firmě. Hned dvakrát, v letech 2015 a 2022, získaly ocenění za příkladnou spolupráci.

Bruska nakulato není prvním vybavením odborných učeben, na které firma TE Connectivity přispěla. Loni škola z jejího stejně štědrého daru pořídila špičkové zařízení pro výuku automatizace - čtyři modulové stanice, které lze spojit do jedné výrobní linky. „V předchozích letech zafinancovala rovněž pořízení 3D skeneru do laboratoře pro strojírenská měření. Darovala nám také třídičku kontaktů pro výuku v oblasti automatizace, nebo nástroje pro CNC obrábění,“ dodal Vladislav Sauer.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek