Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Rozhodnuto! Trutnov od jara vyzkouší sdílená kola

6. 12. 2023

page.Name
Trutnov se příští rok zařadí mezi města, kde můžou lidé používat sdílená kola. V ulicích budou už na jaře, radnice nyní vypíše výběrové řízení na dodavatele. K rozhodnutí zavést tzv. bikesharing přispěly výsledky ankety, ve které se 62 procent zúčastněných vyjádřilo pro novou službu.

Do internetového listopadového průzkumu se zapojilo 493 lidí. Většina hlasovala pro sdílená kola. „310 lidí by službu uvítalo, 183 bylo proti. Pro klasická kola hlasovalo 184 osob, pro elektrokola 165,“ oznámila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Nejčastěji by lidé z ankety používali sdílená kola jako náhradu za městskou hromadnou dopravu. „Tuto možnost zaškrtlo 241 respondentů. Následovaly důvody jako cesta za volnočasovými aktivitami či za službami,“ upřesnila mluvčí.

Klíčová byla rovněž otázka, kde by měla být stanoviště sdílených kol. „Lidé by je nejvíce uvítali v centru města, na Zelené Louce, u velkých supermarketů, u vlakového i autobusového nádraží a u sportovišť,“ oznámila Dědková.

Kam přesně stanoviště umístit, chce radnice projednat s dodavatelskou firmou. Chce vybrat takovou, která bude mít dostatečné zkušenosti z jiných měst. „Nyní nás čeká výběrové řízení na dodavatele služby. Po uzavření smlouvy dojde k budování stanovišť a na začátku jarní sezóny bychom chtěli sdílená kola uvést do provozu,“ uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Obecně jsou sdílená kola považovaná za rychlou, šetrnou a zdravou dopravu na kratší vzdálenosti. V mnoha českých městech je lidé využívají zejména při cestě do školy nebo do práce, když se potřebují dostat k vlaku či autobusu, a dokonce i jako náhradu klasické městské hromadné dopravy.

„Sdílená kola by lidem měla pomoci při složité dopravní situaci, protože aut stále přibývá a s otevřením polské S3 bude doprava v Trutnově ještě komplikovanější. Kola nabízejí alternativní způsob, jak se po městě pohybovat, jsou ekologičtější, zdravější a v některých chvílích i rychlejší,“ zdůraznil Hendrych.

Samotné používání sdílených kol je snadné. Stačí mít staženou mobilní aplikaci, na jednom ze stanovišť si kolo půjčit a na jiném ho vrátit. Prvních 15 minut používání je zdarma, další minuty jsou za poplatek. Podle zkušeností z jiných měst stačí většině lidí pro přesun ve městě na sdíleném kole právě čtvrthodina.

Bikesharing může zmírnit stále horší dopravní situaci ve městě. Nejcitelnějším projevem jsou kolony na silnicích a ucpané kruhové objezdy. Pohyb po městě může být rychlejší právě díky sdíleným kolům. „Rok či dva nám ukážou, zda v této aktivitě pokračovat dál,“ dodal trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jiří Štefek