Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Technici usadili první díl konstrukce nové lávky přes Struhu

5. 12. 2023

Technici usadili první díl konstrukce nové lávky přes Struhu 0 snímků
Nad hlavní průtahem na Struze už je umístěná první část konstrukce nové lávky pro pěší a cyklisty. Technici ji na místo usadili dnes dopoledne. Kvůli dalším stavebním pracem zůstává silnice zavřená až do úterý 12. prosince.

Zhruba 24 metrů dlouhou a 17 tun těžkou ocelovou kostru přivezli dopravci dnes ráno ze Stráže pod Ralskem, kde ji vyrobila firma Aerolux. Z korby nákladního auta ji na připravené betonové piloty v ulici Na Struze umístil speciální jeřáb. Usazení trvalo zhruba hodinu.

„Je to první polovina konstrukce. Nyní ji technici osadí, zdemontují se podpěrné konstrukce a odveze se na zimu vše, co nemusí být pod lávkou, aby se silnice mohla otevřít pro dopravu,“ vysvětlil David Jelínek z odboru rozvoje města.

Struha by tak mohla být motoristům k dispozici od 12. prosince. „Pokud půjdou práce rychleji a uzavírka skončí dříve, budeme veřejnost informovat,“ upřesnila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Objízdná trasa vede ulicemi Československé armády a Úpské nábřeží. Autobusy jezdí Žižkovou ulicí, kde mají dočasnou náhradní zastávku. Chodci mají Na Struze dočasný přechod přes silnici, spojuje ulice Pod Sadem a k Příkopu.

Výměna 45 metrů dlouhé lávky vystavěné v devadesátých letech začala demontáží v srpnu. Během podzimu však radnice oznámila změnu v harmonogramu prací.

Druhá část lávky bude usazena na jaře. „Dovezeme druhou část konstrukce, usadí se a pak bude opět asi na čtrnáct dnů silnice uzavřená, protože bude potřeba vylít mostovku, nanosit skla, udělat střechu a dokompletovat celou lávku,“ dodal David Jelínek. Kompletně obnovená tak bude lávka až příští rok.

Výměna lávky pro pěší a cyklisty, která překlenuje a spojuje centrum Trutnova s Kryblicí, má stát téměř 29 milionů korun. Trutnov na ni získal dotaci přes 24 milionů korun.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová