Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Trutnov podpoří EPO1. Dá 1,2 milionu na výstavu a projekt Sochy ve městě

15. 12. 2023

page.Name
Centrum současného umění EPO1 v Poříčí dostane od radnice dotaci ve výši 1,2 milionu korun. Podpoří tím na tři roky výstavní program uvnitř moderní galerie, ale zároveň také v ulicích okresního města. Částku schválili trutnovští zastupitelé při pondělní veřejné schůzi.

Dotaci 1 milion 200 tisíc korun město poskytne soukromé galerii ve třech ročních splátkách po 400 tisících. Použitá má být na dva účely. Prvním je projekt známý jako Sochy ve městě. EPO1 tím přebírá pořadatelskou štafetu od Galerie města Trutnova, která k nám nápad pouliční galerie pod širým nebem přivedla, ale v posledních letech ho neuskutečnila.

„Vedení města za námi přišlo s návrhem, že bychom mohli projekt realizovat. Považuju to za velmi rozumné. Zapadá do našeho konceptu, v němž jednu část tvoří prezentace umění a zejména soch ve veřejném prostoru,“ uvedl Rudolf Kasper, zakladatel EPO1.

Radnice si od toho slibuje oživení veřejného prostoru. „Pro nás je to šance, že se do města dostanou zajímavé věci, jak jsme byli zvyklí,“ zdůraznil trutnovský starosta Michal Rosa.

Druhý účel, na který mají peníze posloužit, je partnerství města u dlouhodobé výstavy v EPO1 označované jako Fresh Power. „Každá finanční pomoc je pro nás důležitá, ale ještě důležitější je podpora od města z morálního hlediska. EPO1 sice budujeme sobě pro radost, ale je i pro veřejnost, aby ho mohla navštěvovat, užívat si ho a vzdělávat se,“ připomněl Rudolf Kasper.

Centrum současného umění EPO1 má zhruba dvě desítky partnerů. Nyní k nim aktuálně přibyl právě Trutnov. „Jen pro zajímavost, Královéhradecký kraj podpořil EPO1 podobným způsobem, částkou 1,6 milionu na dva roky,“ upozornil starosta Michal Rosa, když zastupitelům předkládal návrh na dotaci. Pro hlasovalo 28 zastupitelů z třiceti přítomných.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek