Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Trutnov zvyšuje poplatky ze psů, za svoz odpadu a poplatek z pobytu

29. 12. 2023

page.Name
Patřily dosud na české poměry mezi velmi nízké. Nyní se ale radnice rozhodla je zdražit. Od Nového roku se v Trutnově zvýší poplatky ze psů, za svoz odpadu, a také za poplatek z pobytu, který platí návštěvníci města.

„Dlouhodobě se snažíme držet cenu služeb pro občany na nejnižší možné úrovni. Nezvyšujeme jízdné ani vstupné na sportoviště, nevyužíváme ani možnosti navýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí. Rozhodli jsme se však využít situace, kdy s novelou zákona musíme uvést naše vyhlášky do souladu s legislativou, a navýšit některé poplatky,“ vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.

Mění se například některé poplatky za psa. Ceník zohledňuje, zda mají majitelé psa v bytě či v rodinném domě, a v jaké části města se nachází. Za prvního psa v rodinném domku se místo dosavadních 200 korun budou platit tři stovky. Za prvního psa v bytovém domě ale zůstává poplatek 1500 korun. V okrajových částech Trutnova se bude za prvního psa v rodinném domku místo šedesáti platit 150 korun, v bytovém domě místo nynějších 150 rovných 300 korun.

„Důvodem pro zvýšení poplatků je především to, že v okrajových částech města a u snížené sazby pro seniory hrozilo, že náklady na výběr a služby přesáhnou výši poplatku. V těchto případech dochází ke zvýšení poplatku o 90 až 190 korun za rok,“ upřesňuje Michal Rosa.

Radnice považuje navýšení cen za symbolické. „Náklady na čištění ulic od psích exkrementů se stále zvyšují a poplatky přitom nebyly měněny několik let. V okrajových částech města a u snížené sazby pro seniory hrozilo, že náklady na výběr přesáhnou výši poplatku,“ upozorňuje trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Zvýšení poplatku z pobytu se týká návštěvníků města, kteří ho platí. Trutnovské radnici ho ale odvádějí poskytovatelé ubytování. Nová sazba se z původních 20 zvyšuje na 40 korun za každý započatý den pobytu. Od ledna Trutnov nebude osvobozovat od placení poplatku z pobytu osoby starší 65 let, kteří tvoří významnou část turistů ubytovaných ve městě.

Poprvé po čtyřech letech zdraží poplatek za svoz odpadu, a to ze stávajících 540 na 696 korun, čili o 156 korun za rok. Od poplatku zůstávají i nadále osvobození lidé starší sedmdesáti let. Důvodem pro zdražení je zvyšování nákladů na sběr, třídění, svoz a likvidaci odpadu. Letos se vyšplhají na 30,5 milionů korun. Od občanů se vybralo 12 milionů. Zhruba 4 miliony dostává Trutnov za třídění odpadu od společnosti Eko-kom.

Pro příští rok radnice odhaduje celkové náklady na 34,5 milionu korun a očekává, že od lidí vybere 15,6 milionu. „Tím pádem zůstane příspěvek města na přibližně stejné výši,“ uvádí starosta města Michal Rosa.

V příštím roce navíc stoupne u svozu a likvidace odpadu o šest procent daň z přidané hodnoty. Přesto je trutnovský poplatek 540 korun ročně (tedy 45 korun za měsíc) považovaný za přívětivý. „Pořád máme v republice jeden z nejnižších poplatků za svoz odpadu,“ zdůrazňuje zastupitel, poslanec a v letech 1998 až 2021 trutnovský starosta Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jan Bartoš