Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Zájem mezi seniory o dopravu k lékaři a nákupy je v zimě větší

20. 12. 2023 Komerční sdělení

Zájem mezi seniory o dopravu k lékaři a nákupy je v zimě větší 7 snímků
V zimě čelí senioři mnohým nástrahám. Díky Pečovatelské službě Trutnov ale drtivá většina z nich přečká zimu v pohodlí a klidu. „Pomůžeme jim, aby mohli spokojeně žít ve svém domácím prostředí, i když je venku nevlídno. Jsme tu od toho,“ říká Petra Bereczová, pověřená řízením Pečovatelské služby Trutnov.

Mění se něco pro pečovatelky s nástupem zimy?
Ne. Jezdíme za klienty za každého počasí. Jsme připraveni poskytovat naše služby stejně kvalitně a profesionálně bez ohledu na to, jestli je léto nebo zima, jestli právě svítí sluníčko nebo naopak padá sníh. Máme lopaty, když napadne víc sněhu, vyhrneme ho, abychom se ke klientovi dostali.

Takže je zima změnou především pro klienty?
Zásadní. Podle toho se mění i rady, které jim pečovatelky dávají. Teple se oblékněte! Vezměte si vhodnou obuv! Nezapomeňte na protiskluzový nástavec na hůl! Když vidí, že senior pokašlává, nevylézá z postele nebo na něj evidentně něco leze, zkontaktují lékaře či zdravotní službu, aby se na dotyčného přišli podívat. Nebo nabídneme, že klienta k lékaři dovezeme a doprovodíme.

Mezi klienty vám převažují senioři. Jak jejich chování mění nastupující zima?
Většina se bojí vycházet ven. Mráz, zasněžené chodníky, ale také že se dřív stmívá, že nemůžou jít na obvyklou vycházku a sednout si někde na čerstvém vzduchu na lavičku nebo že kvůli zasněženým silnicím nepřijede na návštěvu rodina, jim na psychice určitě nepřidá. Jsou ale případy, kterým zima nevadí.

Jaká doporučení dáváte seniorům nejčastěji?
Kdo je zvyklý na společenský kontakt, tomu nabídneme, že ho dovezeme třeba do stacionáře, kde se může setkat se svými vrstevníky. Když není sněhu moc nebo roztaje, nabídneme procházku. Pečovatelka bude klienta jistit. Může také trénovat chůzi jen na chodbě, opět s naší podporou.

Na co dbáte v zimě?
Pečovatelky například nabízejí, aby v nákupech měli senioři co nejvíc zdravých potravin se spoustou vitamínů. V zimě totiž tělo potřebuje potraviny, které ho zahřejí zevnitř a nabijí energií. Baví se o tom přímo s nimi nebo komunikují s jejich rodinami. Pokud je náznak, že senior marodí, doporučí návštěvu lékaře.

Jsou senioři po covidových epidemiích opatrnější? Podle lékařů je nyní typické období pro chřipky.
Myslím, že seniorům otrnulo stejně, jako zbytku společnosti. Jsou spousty těch, kteří se setkávají, chtějí se bavit, jsou rádi součástí kolektivu. Kdo se bojí, vezme si roušku, ale že by se někdo kvůli případným chřipkám extra stranil, to ne.

Dá se říct, že si klienti objednávají v zimě jiné služby než v létě?
Trochu větší zájem je o dopravu, doprovody k lékařům, nákupy a podobně. Zejména od seniorů, kteří jsou po úrazech nebo mají nepříjemnou zkušenost s pádem na sněhu, takže se prostě bojí v zimě vycházet ven.

Jak mají lidé postupovat, když chtějí v zimě využívat terénní pečovatelské služby?
Zavolat nám, a to co nejdřív. Rozhodně by to neměli nechat na poslední chvíli. Domluvíme se, jaké služby potřebují, a do dvou až tří dnů provedeme sociální šetření. V akutních případech, jako je třeba propuštění z nemocnice, reagujeme ihned.

PEČOVATELSKÁ SLUŽBA TRUTNOV
· terénní sociální služba, stará se o lidi přímo v jejich bytech
· pomáhá zvládnout úkony, které by člověk - nebýt vysokého věku nebo hendikepu - zvládal sám
· nejčastěji pomáhá s hygienou, oblékáním, nákupy a úklidem v domácnosti
· zajišťuje také dovoz obědů a jejich podávání
· pečovatelky také doprovázejí klienty k lékařům nebo na úřady

Čím začíná vaše péče o klienty?
Z počátku si většina seniorů objedná jen menší část služeb. Například si nechají přivézt a naservírovat oběd. Naváží přitom vztah s pečovatelkami, a pokud jsou se službami spokojeni, postupně si objednávají další a další. Například nákupy nebo úklid domácnosti. Jak se stav seniorů zhoršuje, pak přibývají i služby, jako je třeba hygiena, příprava stravy, dohled nebo doprovod k lékaři. Snažíme se s každým řešit jeho aktuální situaci a nabízíme mu služby, které skutečně potřebuje. Nevnucujeme mu nic navíc.

Mění se něco pro terénní pečovatelskou službu o Vánocích?
Pracujeme i o Vánocích, akorát nebudeme letos dělat odpolední službu na Štědrý den. Skončíme v poledne dovozem a servírováním obědů. V pondělí 25. prosince přijede ranní i odpolední služba jako v ostatní svátky. Dvě pečovatelky ráno a dvě večer zajistí u klienta nejnutnější péči. Nedělají se nákupy ani úklidy.