Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Co tady děláte? ptala se pokladní. Jdu do kina! smál se Havel

6. 10. 2023

page.Name
Trutnované byli zvyklí Václav Havla potkávat. Do města to měl z chalupy na nedalekém Hrádečku kousek. Jedním z těch, kteří se s ním ale viděli doslova v poslední chvíli, je Alena Prokopová. Na sice krátké a spíš náhodné setkání si dodnes uchovala milou vzpomínku.

Stejně jako nyní, tak i v prosinci 2011 prodávala jako pokladní vstupenky v kině Vesmír. Byla sobota večer, když najednou se před prodejní kukaní ve foyeru objevil Václav Havel s doprovodem sestry Boromejky.

„Byla jsem tak překvapená, že jsem se ho naprosto spontánně zeptala: Co tady děláte? A on stručně odpověděl: Jdu do kina! A smál se u toho,“ vzpomíná Prokopová.

Promítat se mělo v sedm večer. Václav Havel přišel těsně před začátkem filmu. „Dodnes si pamatuju, že za vstupenky platil tisícovkou. Dokonce to tehdy někdo vyfotil, jak mu prodávám vstupenky,“ ukazuje na archivní černobílý snímek.

Havel už podle ní sice vypadal unaveně a nemocně, ochotně jí ale podepsal a srdíčkem signoval plakát k filmu Odcházení, který režíroval a sám k němu i napsal scénář. „Nikdo mi nic nehlásil, nevěděla jsem, že Havel přijde. Byla to nečekaná, ale příjemná návštěva,“ vypráví Prokopová.

Druhý den ráno, v neděli 18. prosince 2011 Václav Havel na Hrádečku zemřel.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek