Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

DIXITO, špička v 3D tisku a skenování, vyjde vstříc každému zákazníkovi

12. 10. 2023 Komerční sdělení

DIXITO, špička v 3D tisku a skenování, vyjde vstříc každému zákazníkovi 0 snímků
Kreativitu a péči o zákazníky mají v krvi. Na trhu jsou v různých odvětvích a oborech od roku 1995, ale našli se v 3D tisku a 3D skenování, což jsou a zůstávají oblasti jejich srdcím nejbližší. Firma DIXITO, která své úspěšné podnikání i výrobu rozvíjí a realizuje v provozovně ve Svobodě nad Úpou, vznikla v roce 2020. Bylo to v období, kdy vypukla pandemie covidu, která mnohým společnostem znemožnila efektivní fungování.

„V té době jsme podnikali v hotelnictví a turismu. Věděli jsme, že přijdou zásadní problémy. Pro nás to však byl hnací motor a pořídili jsme si první 3D tiskárnu. Doba nám poskytla čas a prostor, abychom vyzkoušeli další moderní technologie v tomto odvětví. Byla to neskutečná výzva a viděli jsme v tomto druhu podnikání obrovský potenciál,“ vzpomíná majitel firmy Rudolf Mudroch, který podnikání vede již 10 let se svou ženou Monikou.

Firma postupně nakupovala další stroje, zkoušela nové technologie, materiály, osvojila si princip 3D skenování. Technologie ji pohltila natolik, že netrvalo dlouho a pořídila další špičková zařízení. Cílem bylo pokrýt kompletní potřeby v oblasti 3D tisku a 3D skenování kteréhokoli zákazníka. „Jsme nyní schopni jakýkoli předmět zdigitalizovat do počítačového formátu a poté zpracovávat. Technologie nám umožňují replikace předmětů, například soch nebo rozmanitých artefaktů a zachovat je budoucím generacím v digitální podobě,“ vysvětlil majitel.

Firma DIXITO je schopná zajistit zakázkovou výrobu kompletně, od základní myšlenky až po realizaci samotného výrobku technologií 3D. Nabízí skenování jakéhokoli předmětu i jeho digitalizaci, vytváří repliky předmětů i osob v mnoha materiálových a barevných variantách. „Kromě toho jsme díky profesionálním strojům schopni během několika minut zaměřit, neskenovat a vyfotit jakýkoli prostor v místnosti. Nabízíme jeho přesný obraz buďto jako vizualizaci 360° virtuální prohlídky, nebo jako zaměření prostoru pro řemeslná odvětví, která jim ulehčí práci ,“ uvedl Rudolf Mudroch.

Původně firma začínala s 3D tiskárnou od české firmy Prusa Research, jež neustále rozvíjí své technologie. „Od firmy máme k dispozici malou tiskárnu na níž jsme vytvořili první prototypy, dále větší tiskárnu a multimateriálovou. Využíváme také technologii SLA umožňující tisk z tekuté pryskyřice a následně jsme také nakoupili stroje od BCN3D a PEOPOLY, které zvládnou větší objem zakázek a rozměrnější výtisky. Využíváme také stroje na skenování, z nichž je klenotem naší firmy EviXscan 3D Heavy Duty Quadro, který dokáže předmět naskenovat s přesností 0,01 milimetru, což je taková míra detailu, jejž lidské oko není schopné zaznamenat,“ přiblížil strojový park majitel.

Za dobu své existence se firma DIXITO velmi proměnila nejen v objevování dalších nových a špičkových technologií, ale také se zdokonalila a absolvovala různá školení vedoucí ke studiu dalších materiálů. „Našim cílem bylo nabídnout zákazníkům jak kvalitní tisk, tak i například modelování předmětů. K tomu jsme nakoupili profesionální software, abychom mohli obsáhnout široké spektrum zákaznických potřeb. Zároveň jsme získali spoustu partnerů, kteří nás jsou schopni proškolit a dále technologicky zdokonalit, abychom šli s dobou,“ řekl Rudolf Mudroch, který si pochvaluje velký zájem zákazníků o produkty firmy DIXITO. „Poptávka stále roste, což nás samozřejmě těší.“

Firma DIXITO se s každým dalším výrobkem snaží posunout o kousek dál, což není vždy jednoduché. Trvá totiž nějakou dobu než se výrobek dostane do finální fáze. „Jsme pyšní na větší výrobky, u nichž jsme si nebyli jisti, zda se je podaří realizovat. Když to ale dobře dopadlo, byli jsme na sebe hrdí a měli z toho velmi dobrý pocit,“ sdělil Rudolf Mudroch a prozradil, že žhavou novinkou bude technologická perla objednaná u výrobce Prusa Research, který ji v minulém roce představil na světové výstavě EXPO v Dubaji. 

„Jde o velkou XL tiskárnu s pěti samostatnými extrudery, která za pomocí nejnovějších technologií trojnásobně zrychlí a zkvalitní tisk oproti v současné době používaným technologiím. „Připravujeme se také, což by nás mělo posunout kupředu, na technologii tisku kovu,“ poznamenal majitel. Expert na 3D tisk a 3D skenování, kterým nepochybně firma DIXITO je, má smělé plány do budoucna. „Chtěli bychom být v tom, co nabízíme, jedničkou na trhu. Rádi bychom, aby se každý zákazník, který chce nějaký extra výrobek z naší oblasti, obrátil na nás. Jsme schopni mu po vzájemné konzultaci vyjít všemožně vstříc,“ dodal Rudolf Mudroch, majitel firmy DIXITO.