Sobota

9. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Halou na Frimlovce opět jezdí zmenšené vlaky na modelových kolejištích

26. 10. 2023

Halou na Frimlovce opět jezdí zmenšené vlaky na modelových kolejištích 0 snímků
Modeláři opět předvádějí lidem zmenšený svět železnice. Ve školní tělocvičně na Červeném kopci v rámci čtyřdenní mezinárodní vláčkařské výstavy ukazují rarity a zajímavosti, které vytvořili nadšenci v Česku, Německu a Rakousku.

Obří i miniaturní rozlohou, s různou velikostí rozchodu kolejí a modelů, s letní i zimní krajinou, a především s téměř dokonalým napodobením reálných stanic či nádraží. To je souhrn prezentovaných exponátů. Mezi nimi dominuje kolejiště ve tvaru L vyrobené domácím Klubem železničních modelářů Trutnov.

S rozměry asi 9 krát 9 metrů je největší ze všech vystavených. „Chtěli jsme stávající ,elko‘ rozšířit a mít zároveň možnost, brát z modelu menší část, která by fungovala samostatně i na výstavách, kde není tolik místa,“ tvrdí předseda klub Jiří Novotný.

Nová část ještě není dokončená. Koleje už jsou položené, jezdí po nich vláčky, ale vše ostatní chybí - krajina, cesty a domy teprve modeláři vyrábějí. „Lidé aspoň uvidí, co je rozpracované a vedle toho plně dostavěné, a můžou si udělat obrázek o modelářské práci. Ne všechno jde tak rychle, jak si někteří myslí,“ říká Novotný.

Svět miniželeznice reprezentuje Hubert Gehlert ze Saského Plavna v Německu. S mimořádnou zručností a trpělivostí vyrobil od roku 2000 už stovky modelů, které umístil do skleněných lahví a demižonů. Převažují ty s drážní tématikou, například zmenšená kopie skutečného nádraží v německém Barthmüle.

Další raritou je expozice Ralfa Klengela. Modelová kolejiště totiž umístil například do staré televize, mikrovlnné trouby nebo do chlebníku. Jeden z vláčků dokonce projížděl štoulou, tradičním moučníkem spojeným především s Vánocemi.

Zimní romantiku předvádí více vystavovatelů. Třetina exponátů zaujala bílou barvou, připomínající sníh. „Pro modeláře je to pracnější, než model s letní krajinou. Když chce mít vše bílé, musí opravdu vše - včetně střech, aut, cest nebo stromů - posypat bílým práškem,“ upozorňuje předseda trutnovských modelářů.

Zajímavá je rozloha kolejišť. Některá mají několik metrů, jiná se vejdou do kufru. I na malém prostoru ale mnohdy jezdí desítky souprav. „Když modelář nemá dost místa, musí si vystačit s prostorem třeba i metr krát metr. Přesto ale může mít zajímavé kolejiště, je to jen o zručnosti a nápadu,“ vysvětluje Novotný.

Většina modelářů nachází inspiraci ve skutečnosti. Vyhlédnou si pěkné nebo zajímavé nádraží či stanice, a podle nich vyrobí zmenšenou kopii. „Proč by něco vymýšleli něco nového, když reálná nádraží jsou většinou velmi pěkná, a ideálně vymyšlená,“ dodal Jiří Novotný.

Právě Klub železničních modelářů Trutnov ve spolupráci se Střediskem volného času Trutnov mezinárodní výstavu pořádá. Návštěvníci mohou expozici vidět dnes, v pátek a sobotu vždy od 9.30 do 18 hodin, v neděli od 9.30 do 16 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr