Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Halou na Frimlovce opět jezdí zmenšené vlaky na modelových kolejištích

26. 10. 2023

Halou na Frimlovce opět jezdí zmenšené vlaky na modelových kolejištích 0 snímků
Modeláři opět předvádějí lidem zmenšený svět železnice. Ve školní tělocvičně na Červeném kopci v rámci čtyřdenní mezinárodní vláčkařské výstavy ukazují rarity a zajímavosti, které vytvořili nadšenci v Česku, Německu a Rakousku.

Obří i miniaturní rozlohou, s různou velikostí rozchodu kolejí a modelů, s letní i zimní krajinou, a především s téměř dokonalým napodobením reálných stanic či nádraží. To je souhrn prezentovaných exponátů. Mezi nimi dominuje kolejiště ve tvaru L vyrobené domácím Klubem železničních modelářů Trutnov.

S rozměry asi 9 krát 9 metrů je největší ze všech vystavených. „Chtěli jsme stávající ,elko‘ rozšířit a mít zároveň možnost, brát z modelu menší část, která by fungovala samostatně i na výstavách, kde není tolik místa,“ tvrdí předseda klub Jiří Novotný.

Nová část ještě není dokončená. Koleje už jsou položené, jezdí po nich vláčky, ale vše ostatní chybí - krajina, cesty a domy teprve modeláři vyrábějí. „Lidé aspoň uvidí, co je rozpracované a vedle toho plně dostavěné, a můžou si udělat obrázek o modelářské práci. Ne všechno jde tak rychle, jak si někteří myslí,“ říká Novotný.

Svět miniželeznice reprezentuje Hubert Gehlert ze Saského Plavna v Německu. S mimořádnou zručností a trpělivostí vyrobil od roku 2000 už stovky modelů, které umístil do skleněných lahví a demižonů. Převažují ty s drážní tématikou, například zmenšená kopie skutečného nádraží v německém Barthmüle.

Další raritou je expozice Ralfa Klengela. Modelová kolejiště totiž umístil například do staré televize, mikrovlnné trouby nebo do chlebníku. Jeden z vláčků dokonce projížděl štoulou, tradičním moučníkem spojeným především s Vánocemi.

Zimní romantiku předvádí více vystavovatelů. Třetina exponátů zaujala bílou barvou, připomínající sníh. „Pro modeláře je to pracnější, než model s letní krajinou. Když chce mít vše bílé, musí opravdu vše - včetně střech, aut, cest nebo stromů - posypat bílým práškem,“ upozorňuje předseda trutnovských modelářů.

Zajímavá je rozloha kolejišť. Některá mají několik metrů, jiná se vejdou do kufru. I na malém prostoru ale mnohdy jezdí desítky souprav. „Když modelář nemá dost místa, musí si vystačit s prostorem třeba i metr krát metr. Přesto ale může mít zajímavé kolejiště, je to jen o zručnosti a nápadu,“ vysvětluje Novotný.

Většina modelářů nachází inspiraci ve skutečnosti. Vyhlédnou si pěkné nebo zajímavé nádraží či stanice, a podle nich vyrobí zmenšenou kopii. „Proč by něco vymýšleli něco nového, když reálná nádraží jsou většinou velmi pěkná, a ideálně vymyšlená,“ dodal Jiří Novotný.

Právě Klub železničních modelářů Trutnov ve spolupráci se Střediskem volného času Trutnov mezinárodní výstavu pořádá. Návštěvníci mohou expozici vidět dnes, v pátek a sobotu vždy od 9.30 do 18 hodin, v neděli od 9.30 do 16 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr