Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Pamětní deskou - sochou na kině Vesmír město vzdalo hold Václavu Havlovi

5. 10. 2023

Pamětní deskou - sochou na kině Vesmír město vzdalo hold Václavu Havlovi 0 snímků
Příznačně na Nábřeží Václava Havla v Trutnově a v den, kdy by první český prezident, někdejší disident a čestný občan města Trutnova oslavil 87. narozeniny, byla dnes na budově nově zrekonstruovaného kina Vesmír slavnostně odhalena pamětní deska - socha Václava Havla. Autorem díla, které vzniklo v trutnovské firmě Kasper Kovo, je známý akademický sochař Michal Gabriel.

Trutnov si tímto činem připomenul osobnost Václava Havla, jenž byl s městem pevně svázán a svůj čas trávil také ve své chalupě na nedalekém Hrádečku. „Václav Havel byl bezesporu nejvýznamnější osobností české polistopadové politiky. Zcela v duchu přísloví, které praví, že „nikdo není doma prorokem“, byl během svého života ceněn více v zahraničí. Přesto to byl prezident, jehož portrét si lidé rádi věšeli na stěnu kanceláře, a mnozí ho tam mají dodnes,“ řekl v úvodním slově při odhalení díla starosta města Michal Rosa.

V této souvislosti připomenul význam Havla, který podle něj vynikal schopností pojmenovat problémy a poukázat na nepravosti, aniž by tím někoho napadal nebo ho urážel. „Přestože měl smysl pro drama, vždy argumentoval věcně a slušně. Jako sebevědomý a morálně silný muž i on uměl přijmout kritiku a přiznat si vlastní chyby. A my jsme mu je většinou rádi odpustili. To vše by stačilo k tomu, aby měl Václav Havel v Trutnově svou sochu,“ uvedl starosta a poznamenal, že Havel podle pamětníků navštěvoval trutnovské kino při Filmovém festivalu mladých.

To krátce před odhalením pamětní desky - sochy potvrdila i Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla, která v Trutnově prožila mnoho krásných let a měla to štěstí, že byla Havlovou sousedkou na Hrádečku. „Díky tomuto sousedství jsem mohla poznat spoustu zajímavých lidí a mít velmi mnoho zážitků. Některé z nich se vážou k Trutnovu, konkrétně k tomuto kinu, kam Václav Havel velmi rád chodil na Filmový festival mladých, v době, kdy byla u nás kultura šedivá a zakázaná, kdy byl jako autor zakázán i on.“

Samotné dílo, které má rozměry 2,43 metru na výšku, asi 2,20 metru na šířku, tloušťka je kolem 40 centimetrů a váží více než dvě tuny, je složeno z nerezových lamel a bylo vytvořeno v už zmíněné firmě Kasper. „Václava Havla jsem si velice vážil. Měl jsem to štěstí, že jsem ho potkal a dokonce jsem od něj převzal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Jsem moc rád, že jsem dostal tu možnost udělat jeho pomník v Trutnově,“ uvedl jeho autor, sochař Gabriel, který v Trutnově zanechal stopu souborem soch Smečka u Uffa a lvem na Slovanském náměstí.

Gabrielovo dílo blíže představila Lucie Pangrácová, ředitelka Galerie města Trutnova a sochařova partnerka. „Vznik díla jsem mohla dlouhou dobu sledovat z bezprostřední blízkosti. Když Michal dostal od města mimořádnou nabídku vytvořit pamětní desku Václava Havla pro kino, připravil návrh, který přesahuje vše, co si představujeme pod pojmem pamětní deska. Dílo je skoro sochou. Havel v ní vystupuje ve své téměř státnické podobě. Jeho rolí ale bylo velmi mnoho, ale pro nás, a myslím i celou Evropu, zůstává československým a prvním českým prezidentem. A právě v této podobě ho zachytil Michal Gabriel. Myslím si však, že do této sochy vnesl něco, co bylo pro Havla důležité. Měl nedůvěru k oficiálním rolím a jeho ruka v kapse to potvrzuje.“

Po slavnostním odhalení pamětní desky si přítomní nové dílo za zvuku zdejší kapely MyBand hojně fotografovali a k této události se také vyjadřovali. „Domnívám se, že si takovou vzpomínku prostřednictvím zdařilého uměleckého díla Václav Havel určitě zasloužil. Považuji to za velmi důstojný akt,“ sdělil Trutnovinkám Vladislav Sauer, ředitel Střední průmyslové školy Trutnov.

Odhalení se zúčastnil také organizátor známého festivalu Open Air TrutnOFF Martin Věchet, který Havla, jako stálého hosta této kulturní akce nazval Náčelníkem, což se projevilo záhy. Tradičním symbolem náčelníků je indiánská čelenka s pery, kterou Věchet nejdříve ozdobil hlavu sochaře Gabriela a poté také s umělcovým souhlasem na chvíli i hlavu Havlovu.

„My jsme původně navrhovali, aby ulice Václava Havla vznikla na hlavním bulváru v centru města, který byl s Václavem Havlem úzce propojen. Chodil tudy do práce, na poštu, odehrávaly se tam konspirativní schůzky. Tento náš návrh však neprošel. Jsem ale rád, že se stalo alespoň toto, po vší nevraživosti, která v minulosti na Havlovu hlavu z města padala,“ nechal se slyšet Věchet.

Pokrok a změnu vidí v dnešním odhalení ikona československého undergroundu František „Čuňas“ Stárek. „To, že je v Trutnově Nábřeží Václava Havla a je tady i jeho socha chápu jako určitou splátku minulosti, o což se postaral současný starosta a dává Havlovi to, co si zcela jistě zaslouží.“ Po slavnostní události se mnozí účastníci přesunuli do útrob kina Vesmír, kde v sále Modrá galaxie shlédli dokumentární film Občan Havel z roku 2007.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek