Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Práce, která všechny baví

22. 10. 2023

page.Name
Technici, programátoři, nákupčí, prodejci, elektrikáři, grafici, projektoví manažeři a další. Dohromady jich je dnes padesát a tvoří srdce a duši společností BScom a BSSHOP. V každé firmě existuje mnoho cenných zdrojů – kapitál, technologie, strategie či know-how, nicméně to nejcennější pro firmu jsou její lidi, kteří jsou klíčem k úspěchu. A jak zaznělo v rozhovoru o pár stránek dříve, lidé v BScomu a BSSHOPu umějí velké věci. Co si sami myslí o své práci?

Prvním pracovníkem, kterého Pavel Brzák a Jan Šolín zaměstnali, byl v listopadu 2004 Petr Šťásek. Dnes už ve firmě není, ale přes něj, protože jsou kamarádi, se sem dostal například programátor Petr Mohelský. A ten je tady již dvanáct let. „Nikde jinde jsem nepracoval, je to moje první zaměstnání po škole,“ svěřuje se s tím, že BScom znal ovšem dávno předtím. Když totiž potřeboval něco udělat s počítačem, chodil sem.

„Jak se mi tady pracuje? Podívej se, co tady máme – fotbálek, kulečník, posilovnu, terasu...,“ ukazuje ve třetím patře budovy kolem sebe, kde je vymyšlená jakási relax zóna. „Kdyby se tady pracovalo blbě, asi bych tu nevydržel tak dlouho,“ povídá a s úsměvem prozrazuje jeden ze zajímavých firemních benefitů. Každý odpracovaný rok rovná se jeden den dovolené navíc (s omezením na deset dní). „A samozřejmě peníze na pozici programátora za 12 let nejsou také vůbec špatné,“ pochvaluje si pracovní podmínky. V začátcích měl například k práci jeden monitor, teď mají skoro všichni ve firmě tři.

Vybudovat si určitý vztah ke společnosti mu posílily i mimokancelářské akce. „Neuvěřitelný byl hlavně zážitek, kdy nám zorganizovali rafty na Salze. Nic jsme dopředu nevěděli, posadili nás do autobusu a odvezli do Rakouska,“ líčí Petr Mohelský. Proslulé je i takzvané BSprase na Rozkoši. „Mohlo by to být velkým tajemstvím, ale byly to šílený kalby. Na těch společných grilovačkách jsme si mozek perfektně vyčistili,“ usmívá se Jan Bartoš, na kterého narazíte za pultem na prodejně. Také on patří mezi ty, kteří v BScomu už něco zažili. Začínal na servise.

„Je to jeden z nejlepších zaměstnavatelů, které jsem za život poznal. A měl jsem tu možnost vlastně i odsud odejít a podívat se, jestli ta tráva za plotem je zelenější nebo ne,“ vykládá, jak si na pět let odskočil do jiné firmy za vidinou lepších podmínek, aby zjistil, že v BScomu mu bylo lépe, a na podzim 2021 se vrátil na pozici obchodníka-prodejce. „Nejsou tady žádné konflikty mezi zaměstnanci. Všichni si stojí za svojí prací a uvědomují si, že si musí odmakat to svoje. Budou za to mít následně dobře zaplaceno a klid. Je to o nás zaměstnancích, jestli práci chceme dát nebo ne,“ dodává.

Podobně smýšlí i nejzkušenější člověk na zákaznické podpoře BSSHOPu Tomáš Voňka, který je ve firmě od května 2014. „Možná to bude znít hloupě, protože jsem zjistil, že člověk tu práci k životu potřebuje, a pro mě je to zatím nejlepší práce, kterou jsem sehnal. A že jsem toho vystřídal hodně, takových patnáct šestnáct zaměstnání. Za mlada, jak byly občanky, tak už mi tam pomalu nestačilo místo na razítka,“ směje se mimo jiné bývalý učitel. Je nadšený z toho, jak výborný tým se vedení podařilo poskládat. A velmi ho překvapuje, že to dokázali, i když v podstatě neměli žádnou velkou zkušenost jako zaměstnavatelé. „Začali podnikat velmi mladí, a přesto to dokázali z takové garážovky, kde nás bylo osm, posunout úplně někam jinam. Je fajn být u toho a sledovat, jak firma roste,“ tváří se spokojeně Tomáš Voňka.

V největším údivu za těch skoro deset let, co je ve firmě, však zůstává z toho, že vedení má pořád neuvěřitelný tah na bránu. „Čekal bych, že přijde nějaká únava, uberou na plynu, ale ne. Pořád do toho šlapou,“ chválí, jak do firmy stále přicházejí nové a nové věci, což je podle něj i smyslem firmy. „Jestli se říká, že na podnikání je jeden málo a dva jsou moc, tak tady je výjimka potvrzující pravidlo. Díky tomu, že každý řeší firmu z jiné roviny, tak se to perfektně doplňuje,“ přidává svůj názor vedoucí servisního oddělení BScomu Josef Navrátil. Ten také pamatuje začátky ve starých prostorech ve Spojenecké ulici.

„Honza je za mě trošku takový Steve Jobs, vizionář. Fakt ví, kam firmu posunout, kde by mohl být potenciál. Kolikrát si klepeme na čelo a říkáme si, že je to nesmysl, že to nemůže vyjít, a on dokáže najít mezeru na trhu. Vidí ty příležitosti, které normální smrtelník nevidí,“ říká na adresu Jana Šolína. To Pavel Brzák je podle něj zase skvělý obchodník, který dokáže prodat nos mezi očima. A ještě je tady ten třetí, muž v pozadí. Hlavní programátor Petr Horný. „To je mozek všeho. To, co tři programátoři dělají pět hodin, on sám napíše za půl hodiny,“ doplňuje Josef Navrátil. „Už léta si myslím, že to nejde dál posouvat, ale jak vidíte, co nám dokazují ti tři, stále to jde. Před lety by mě fakt nenapadlo, že budeme dělat i instalace chytrých domů a další takové velké projektové věci, na které už máme i partu vlastních elektrikářů,“ poukazuje.

Aktuálně má BScom 22 stálých pracovníků a BSSHOP 28. A jedná se převážně o muže. Ženy by se daly spočítat na prstech jedné ruky. „Já jsem tady ani původně nechtěla. Byla jsem na mateřské a říkala si, že bych občas mohla zajít na pohovor, abych se rozhýbala, až pak začnu shánět práci doopravdy. A tak jsem poslala životopis, šla na pohovor a už tady budu skoro deset let,“ usmívá se Petra Strnadová, která působí na pozici provozní a personální „ředitelky“. „Je strašně zajímavé sledovat, jak se to tady slaďuje dohromady. Nechci úplně říkat, že jsme starší generace, za tu se nepovažuji, ale přibývají tady lidé, kteří jsou o deset, patnáct i dvacet let mladší. A je zajímavé sledovat, jak se to prolíná. Jak ti starší už mají trošku větší nadhled nad životem a nad lecčíms mávnou rukou, když ti mladí jsou ze všeho vyjukaní, ale naopak některé věci vůbec neřeší,“ vypravuje. Přesto to podle ní ve firmě klape a nikdo nikoho nepomlouvá. „Je to asi tím, že jsou tady hlavně chlapi,“ uzavírá s úsměvem.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Kopřiva a archiv BScomu