Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Říjnové Trutnovinky o oslavě 20 let podnikání, poctě Havlovi i románu Slova

1. 10. 2023

page.Name
Jsme tady už dvacet let. BScom a BSSHOP. Už podle titulku, který na vás „volá“ z obálky časopisu, a fotografii majitelů těchto společností, které úspěšně pronikly (nejen) do světa IT, vám je jasné, čemu jsme věnovali naši hlavní pozornost při sepisování říjnového magazínu. Pozor! Dnes vychází 210. číslo Trutnovinek, které si můžete vyzvednout na tradičních distribučních místech.

Hlavní část říjnového vydání je věnována oslavě 20 let podnikání společností BScom a BSSHOP. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor se zakladateli Janem Šolínem, Pavlem Brzákem a Petrem Horným. „Říkali nám, že jsme blázni, že jsme zaspali dobu a měli jsme s tím přijít o pět let dřív, jenže to jsme byli asi ještě na základce,“ vzpomínali na své začátky.

Dozvíte se, co všechno firmy dělají, přes fotky nahlédnete do velmi zajímavého zázemí společností a vyzpovídali jsme také několik zaměstnanců, jak se jim tam pracuje. „Bscomácké“ téma jsme potom ještě „protáhli“ o naše pravidelné rubriky Proměny a Muzejní sbírky, které se zaměřily na Spojeneckou ulici, kde dnes trutnovské společnosti sídlí.

Na dalších stránkách magazínu si přečte rozhovor se sochařem Michalem Gabrielem, kterého jsme vyzpovídali v souvislosti s vyhotovením pamětní desky Václava Havla. Umístěna a slavnostně odhalena bude u vstupu do kina ve čtvrtek 5. října. „Václav Havel, to je moje téma! Vážil jsem si ho, kdysi jsem byl v radě pro úpravu Pražského hradu, než nás pak časem nahradil Bořek Šípek,“ pronesl třiašedesátiletý sochař, jenž byl velmi rád, když ho město Trutnov oslovilo kvůli vytvoření desky.

Interview se středoškolskou učitelkou Terezou Schwab není o jejím působení na zdrávce, nýbrž o tom, jak napsala svůj první román Slova. „Vždycky jsem mířila k tomu, že jednou budu psát. Teď asi dozrála doba. Jako maminkám tikají biologické hodinky, mně začaly tikat spisovatelské hodinky?“ povídala.

A co ještě v magazínu najdete? Články k otevření Krkonošského muzea ve Vrchlabí, k zahájení 42. ročníku festivalu Trutnovský podzim i 45. ročníku Školy bruslení. Dočtete se o významném fotbalovém ocenění pro Zdeňka Vojáčka z Poříčí, o cestování školáků ze ZŠ Náchodská (sekce Montessori Trutnov), o 3D tisku a skenování firmy Dixito. Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu upozorňuje na tradiční řemesla v dílnách, galeriích a muzeích a společnost Olfin Car otevřela největší showroom Lexusu v Česku.

Můj počítačový život v kostce

Počítač. Dokážete si představit, jak by bez něj vypadal váš život? Já ne! Za obrazovkou pracuji, komunikuji s přáteli a sleduji vlastně všechno. Když jsem se před osmnácti lety dal na dráhu novináře, moc jsem nechápal, jak tohle zaměstnání šlo dělat dřív například bez přístupu k internetu. Moje první oťukávání s PC proběhlo v páté třídě na základce, ale asi si dovedete představit, že hodiny v roce 1996 vypada- ly trošku jinak než dnes. Navíc na vesnici. Počítač jsme si pak pořídili domů a s bráchou se střídali hlavně u hraní her. Na střední jsem pronikl lehce do tajů programování, podle šablon jsem si vytvořil také pár webů. Z informatiky jsem maturoval za jedna! Dnes už bych ale nedal dohromady nic. Ale možná by mi s tím pomohla uměla inteligence, že? Vnímáte ji? Ač jsem si to nemyslel, začínám ji taky využívat a OpenAI Chat GPT bývá stále častěji jedno z mých otevřených oken.


Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň, šéfredaktor Trutnovinek
michal@trutnovinky.cz