Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

To je prostě celý Havel, pochválil Pechan sochu prezidenta

6. 10. 2023

To je prostě celý Havel, pochválil Pechan sochu prezidenta 6 snímků
Vladimír Pechan byl 27. ledna 1990 u toho, když se jeho soused z Hrádečku Václav Havel vrátil do Trutnova jako prezident. Nenechal si ujít ani další důležitý moment v dějinách našeho města - včerejší odhalení sochy Václava Havla.

Vousatý chlapík s kloboukem přivítal rozhodnutí trutnovské radnice umístit na Kino Vesmír pamětní desku nejznámějšímu českému disidentovi, uznávanému dramatikovi a respektovanému politikovi. „Konečně k tomu došlo. Havel si takovou poctu zaslouží!“ zdůraznil devadesátiletý Pechan.

Když přišel před kino, hned si všiml nové fasády a zároveň vhodně umístěné sochy. „Je to nádherně udělané, na pěkném místě, kde chodí hodně lidí.“

Ocenil rovněž věrohodné ztvárnění Havla autorem a sochařem Michalem Gabrielem. „Má neuvěřitelně živý krok! Jak má nakročeno, ten jeho pohyb je vystihnutý velmi přesně. Ta socha, to je prostě celý on, Havel,“ prohlásil.

Dlouhá léta byli velmi dobrými sousedy. Havel pravidelně chodil k Pechanům pro vajíčka, mléko nebo strouhanku. Vodil k Pechanovi i své kamarády (např. herce Jana Třísku, Pavla Landovského, Jiřího Adamíru či Vlastu Chramostovou). Na oplátku hajného zval jako čestného hosta k sobě na Hrádeček, když se tam hrály jeho divadelní hry. Když se Havel stal prezidentem, jejich vztah se změnil, ale pořád spolu vycházeli velmi dobře. Dodnes na něj Pechan nedá dopustit. „Nehádal se, každého vyslechl. Byl to prostě Pan Prezident!“

Váží si také lidí, kteří prosadili myšlenku pamětní desky a přeměnili ji ve skutečnost. „Určitě to nebylo jednoduché. Politika je dnes všelijaká, a ne každému se dostane pořádného uznání. Navíc socha musela stát i dost peněz,“ dodal Vladimír Pechan.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek