Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Trutnov koupí akcie VAK Trutnov za 36,6 milionu korun

25. 10. 2023

page.Name
Trutnov při navyšování základního kapitálu společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov koupí akcie vodáren za 36,6 milionu korun. Transakcí si město udrží svůj současný majetkový podíl ve společnosti ve výši přes 49 procent. Nákup akcií schválili v pondělí zastupitelé, uvedla dnes radnice. Krok zastupitelů navazuje na rozhodnutí o zvýšení základního kapitálu akcionáři, který schválila valná hromada vodáren loni v listopadu.

Hlavní část akcií Trutnov uhradí kapitalizací 22 milionů korun z půjčky vodárnám na stavbu kanalizace v městských částech Babí a Voletiny. "Celková výše zápůjčky byla 29,1 milionu korun. Část ve výši 7,1 milionu korun nám již VAK splatil a nyní je použito také na soubor akcií akcií. Dalších 7,5 milionu korun jde z rozpočtu města," vysvětil financování transakce starosta Michal Rosa (ODS).

Město má podle něj zájem podíl ve VAK udržet, případně i zvýšit. "Máme zájem kontrolovat kontrolu nad touto nejen společností a jejím prostřednictvím mít vliv na technickou infrastrukturu, ale i například na cenotvorbu vodního a stočného. Úpis akcií je jedinou možností, jak z rozpočtů samospráv přispět na investice do rozšiřování vodovodní a kanalizační sítě," uvedl .

Základní kapitál mohou akcionáři navýšit o 56 milionů korun z nynějších 554 milionů, kdy nominální hodnota jedné akcie činí 1000 korun. Emisní kurz činí 1344 korun za akci nominální hodnoty 1000 korun. Obce mohou v úpisu získat akcie za své půjčky vodárnám na financování staveb vodovodů a kanalizací. Vydání akcií obcím by tak vodárny měly snížit své zadlužení asi o 45 milionů korun. Akcie mohou akcionáři upsat i za hotové peníze.

VAK Trutnov v regionu zásobuje vodou téměř 36.000 lidí. Loni při výnosech 183 milionů korun vytvořil zisk 3,3 milionů korun. Akcionářům z něj vyplatil 1,67 milionu, tedy tři koruny na akci. Na investice a opravy vodárny loni daly 174 milionů korun.

Po Trutnovu jsou největšími akcionáři vodáren Pec pod Sněžkou s podílem 20 procent a Janské Lázně s osmi procenty. Města a obce celkem vlastní 86 procent akcií. Největší akcionář mimo obce je podnikatel René Holeček, který ve VAK Trutnov drží podíl 5,9 procenta.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Kriegler