Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Veletrh středních škol a firem opět zaplnil Uffo

6. 10. 2023

Veletrh středních škol a firem opět zaplnil Uffo 0 snímků
Doba se v mnohém mění. Například nakupování se přesouvá na internet nebo lidská komunikace na sociální sítě. Jednou z mála věcí, která zůstává, je říjnový veletrh středních škol a firem v trutnovském Uffu.

Místo, kde se jinak konají koncerty, divadla a plesy, se po roce opět na dva dny proměnilo v tržnici. Stánkaři ale nenabízí k prodeji konkrétní zboží. Spíš se snaží ukázat sami sebe v nejlepším světle. Školy například vystavují žákovské výrobky, předvádějí učební pomůcky nebo se prezentují praktickými ukázkami z výuky. K vidění jsou i 3D technologie, interaktivní prvky a videoprezentace. Rozdávají se také propagační letáky, školní brožurky a časopisy.

V pátek dopoledne to v Uffu hučí jako v úle. Místní základní školy vyslaly na veletrh stovky deváťáků. Jejich návštěva u stánků je zpravidla krátká. „Dostanou propagační materiály a odejdou. Když se ale vrátí odpoledne nebo druhý den s rodiči, už se ptají na konkrétní obory. Chtějí znát víc o průběhu studia, o vybavení školy, o spolupráci se zaměstnavateli, nebo o možnostech výjezdů do zahraničí,“ říká Vladislav Sauer, ředitel Střední průmyslové školy Trutnov.

Propagační stánky mezi školami mají i firmy. Vědí, že vytváření kvalifikované pracovní síly začíná právě v čase, kdy se člověk rozhoduje kam na střední. „Dřív nebo později budeme potřebovat nové zaměstnance. Veletrh je pro nás dobrou možností se prezentovat, aby o nás věděli i mladí lidé, kteří se teprve rozhodují, kam půjdou školu. Chceme, aby značka vešla v povědomí,“ vysvětluje Roman Demuth, ředitel firmy Pepperl+Fuchs Manufacturing.

Důvodů, proč se zapojit do veletrhu existuje podle manažerů víc. „Chceme se tady prezentovat, protože to přispívá k prostředí, které se v Trutnově daří budovat. Ať jsou to základní a střední školy, zaměstnavatelé nebo město, všichni společně vytváří prostředí, ve kterém nás bude bavit žít a fungovat,“ zdůrazňuje Lukáš Rosůlek, ředitel společnosti Vitesco Technologies.

Dvoudenní prezentaci škol a firem v Uffu pořádá Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje. Sobotní program trvá od 8 do 12 hodin. Do budoucna ale nemusí jít o jediný způsob, jak žákům naznačit, co je v zaměstnání čeká.

Přínosem by mohla být i novinka Svazu průmyslu a dopravy na principu tzv. Živé knihovny. „Žáci si přímo ve firmě nejprve povídají se zaměstnancem o konkrétní profesi, pak si ji reálně zkouší. Můžou si reálně zažít, zjistit, zda by je něco takového bavilo a zároveň poznat firmu. Snažíme se tento koncept přivést do Trutnova,“ naznačuje Adam Valenta, krajský radní pro oblast regionálního rozvoje, evropských grantů a dotací.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek