Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

10°

Svátek má

Chcete slona u silnice, lavičku Václava Havla či parkovací místa?

29. 8. 2023

page.Name
Už v pondělí bude spuštěno hlasování veřejnosti v prvním ročníku Participativního rozpočtu města Trutnova, do nějž projekty ke zlepšení života ve městě navrhli samotní občané. O přízeň bude soutěžit osm různých projektů. Realizaci radnice plánuje v příštím roce a vyčlenila na ni milion korun.

Lidé budou hlasovat o postavení Lavičky Václava Havla na Krakonošově náměstí, úpravě parkování na sídlišti Zelená louka, fitness hřišti ve Voletinách, úpravě prostranství na Malém náměstí, obnově dětského hřiště v ulici Jana Roháče z Dubé, vybudování bezbariérového přístupu do podloubí v Bulharské ulici, rozšíření nádob na tříděný odpad po městě a vytvoření plechového slona (do podzimu 2018 stál u osady Výšinka jako poutač na dvorskou zoo), který podle navrhovatelů mohl být na pozemku města u Stříteže.

Projekty v hodnotě do jednoho milionu korun lidé přihlašovali v dubnu a květnu. Celkem se radnici sešlo 16 návrhů, z nichž podmínky splnilo osm projektů. 

„Ač se jedná o první ročník, je povzbudivé, kolik návrhů přišlo. Nicméně pokud chceme tento koncept do budoucna udržet, musíme být důslední v dodržování nastavených pravidel, protože kromě primárního cíle, kterým je zvýšení zájmu občanů o veřejný prostor, chceme, aby si lidé vyzkoušeli, jak těžké je investiční záměr připravit, byť jen v takto jednoduché formě, a s jakými komplikacemi se město při přípravě projektů potýká,“ zdůvodnil starosta Trutnova Michal Rosa.  

Podrobněji se lidé s projekty mohou seznámit od pondělí 4. září na webových stránkách participativního rozpočtu: menime.trutnov.cz nebo v srpnovém čísle Radničních listů či na panelech na Svatojanském náměstí a na Zelené Louce. Ty budou taktéž instalovány v pondělí 4. září. Ke každému projektu bylo současně natočeno krátké video, kde autoři své návrhy představují. Videa budou k vidění na sociálních sítích města.

Hlasování začne v pondělí 4. září a skončí v neděli 15. října. Hlasovat je možné skrze formulář na stránkách participativního rozpočtu: menime.trutnov.cz. Hlasovat mohou pouze občané Trutnova starší 12 let. Každý hlasující může udělit až 2 kladné hlasy (1 hlas = 1 projekt; kladným hlasem může tedy podpořit až 2 projekty) a 1 záporný hlas (1 záporný hlas pro 1 vybraný projekt). Hlasování bude ověřeno unikátním kódem v podobě SMS (1 hlasování = 1 telefonní číslo).

„Pokud občané nemohou či nechtějí využít internet, můžou přijít k nám na městský úřad a zaměstnanci Informační recepce jim s hlasováním pomohou. Pro tuto formu hlasování si s sebou musí přinést mobilní telefon kvůli zaslání ověřovacího unikátního kódu v podobě SMS,“ vysvětlil tajemník Městského úřadu Trutnov Jan Seidel.

Na základě celkového součtu hlasů bude stanoveno pořadí projektů, podle kterého budou vybrány k následné realizaci.

Soutěžní projekty

 • Lavička Václava Havla
  (autor: Tomáš Kubíček - rozpočet 300 tisíc Kč)

 • Postavme slona
  (Jakub Rus - 425 tisíc Kč)

 • Parkování na Zelené Louce
  (Martin Mervart - 1 milion Kč)

 • Revitalizace dětského hřiště
  (Tereza Škanderová - 300 tisíc Kč)

 • Bezbariéra
  (Jiřina Volková - 1 milion Kč)

 • Úprava travnatého prostranství na Malém náměstí
  (Hana Cinková - 1 milion Kč)

 • Hřiště ve Voletinách
  (Aleš Hilbert - 470 tisíc Kč)

 • Třiďme Trutnov
  (Michaela Sedláčková - 970 tisíc Kč)

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek