Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dar pro Carmen a její dceru Terezu: obraz od tatínka a dědečka Charlese Mayera

17. 8. 2023

Dar pro Carmen a dceru Terezu: obraz od tatínka a dědečka Charlese Mayera 0 snímků
Herečka Carmen Mayerová sbírá obrazy, které namaloval její otec a trutnovský malíř Charles Mayer. Nejnovějším přírůstkem v její rodinné kolekci se stalo dílo, na kterém je zachycena Sněžka. Včera si obraz osobně vyzvedla v Domově pro seniory v ulici Rudolfa Frimla. Přijela si pro něj i s dcerou a herečkou Terezou Kostkovou. S obyvateli domova si přitom asi hodinu společně povídali.

Dlouhá léta vlastnila obraz Jarmila Vlčková ze Šestidomí. Visel jí na stěně v obývacím pokoji nad gaučem. Když se nedávno ze zdravotních důvodů stěhovala do Domova pro seniory, přemýšlela rodina, co s obrazem. Snacha Klára zjistila, že ho namaloval Charles Mayer, a tak ji napadlo nabídnout ho dceři a vnučce autora.

„Napsala jsem přes Instagram Tereze Kostkové, jestli má o obraz zájem. Odpověděla, že ano. Ptala se, kolik za něj budeme chtít. Nechtěli jsme peníze. Řekla jsem, že by nás potěšilo, kdyby s Carmen přijely do domova pro seniory besedu,“ vysvětlila Klára Vlčková.

Tereza Kostková a její maminka souhlasily. Byla to pro ně příležitost udělat si výlet do Trutnova, kde se Carmen Mayerová narodila, kde do svých šestnácti vyrůstala a kde také dělala první umělecké krůčky. „Jsme zvyklé, že se nám lidé ozývají a nabízejí nám tatínkovy obrazy. Těší nás to. Teď v létě navíc nemáme tolik práce, tak se to hodilo,“ prozradila Kostková. Získaly tak další cenný obraz do sbírky „Už je doma nemám kam dávat,“ usmála se Carmen Mayerová.

CARMEN MAYEROVÁ
· populární česká herečka
· narodila se 11. září 1944 v Trutnově
· v Trutnově žila do svých 16 let
· hereckou kariéru začala v Klicperově divadle v Hradci Králové
· ve 23 letech se přesunula do Městských divadel pražských, kde působila téměř čtvrt století
· v letech 1982–84 působila jako host v Hudebním divadle v Karlíně v titulní roli slavného muzikálu Hello, Dolly
· od roku 1991 je bez stálého angažmá, hostovala například v divadlech v Mladé Boleslavi a Liberci i u různých soukromých agentur
· od roku 1971 je provdaná za herce Petra Kostku. Vychovala s ním čtyři dcery – svoji Kateřinu a jeho Zuzanu a Helenu (z prvních manželství) a společnou Terezu Kostkovou. Ta se také stala herečkou

Obraz dostali hned v úvodu besedy. „Je krásný. Pamatuju si ho. Sněžku maloval tatínek často, z více úhlů,“ přiznala Mayerová, když obraz uviděla. Odstartovala tím sérii vzpomínek. Někteří senioři totiž ještě pamatují časy, kdy jako dítě školou povinné žila v Trutnově. Takže společně skládali útržky z časů, kdy zdejší divadlo sídlilo Na Nivách, nebo kdy se místní biograf jmenoval Kino Stalino. Hovořilo se také o herectví, divadle a filmu.

Přestože z Trutnova kvůli herecké kariéře odešla Carmen Mayerová v šestnácti, opakovaně se sem vrací. „Jezdila jsem sem v rámci divadelních představení nebo o prázdninách za sestrou. Ta ale v roce 2013 bohužel zemřela, od té doby sem jezdím už pouze hrát,“ upřesnila. Kdykoliv ale přijede, všímá si, jak se město mění. „Divadlo dnes stojí jinde, na místě, kde kdysi bylo autobusové nádraží. Tady to vůbec nepoznávám. Za mého mládí se sem chodilo sáňkovat na kopec. To jsem blízko Nových Dvorů?“ zeptala se. Při odjezdu nezapomněla poděkovat za besedu mezi seniory. „Bylo to moc hezké setkání!“

 čtěte také: Nové role jsem chtěla odmítat, říká Mayerová


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek