Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Noclehárnu čeká stěhování do nového a bude fungovat celoročně

27. 8. 2023

page.Name
Od roku 2021, kdy město Trutnov zahájilo provoz noclehárny po dobu zimních měsíců, využilo její služby 63 osob. Od 1. září bude noclehárna pomáhat celoročně a na konci roku ji čeká stěhování.

V současné době se noclehárna nachází v Horním Starém Městě. Trutnovská radnice ale připravuje nové prostory, a to v ulici Roty Nazdar v bývalém skladu pod areálem Policie ČR. Nové zázemí nabídne 12 lůžek, hotové by mělo být do konce října.

Noclehárna během dvou let našla své nezastupitelné místo mezi sociálními službami v Královéhradeckém kraji. Za tu dobu využilo její služby 63 osob, které v ní strávily 1730 nocí. Pro Trutnov ji provozuje příspěvková organizace města Most k životu Trutnov, která vede také azylový dům. Na základě dobrých zkušeností bude nově provoz noclehárny celoroční.

„Lidem bez přístřeší tak po celý rok nabídneme možnost přenocování, osobní hygieny a sociálního poradenství. K dispozici máme 12 lůžek a otevřeno bude každý den od 19:00 do 7:00,“ popisuje Monika Hillebrandová, ředitelka organizace Most k životu Trutnov.

Uživatelé či uživatelky služby musí být plnoletí, a kromě dodržování provozního řádu musí také dodržovat podmínku maximální hladiny alkoholu v krvi do 0,4 ‰. „Jsme moc rádi, že dochází k rozšíření provozu noclehárny na celý rok. Za minulou zimní sezónu, která trvala od listopadu 2022 do března letošního roku, jsme poskytli ubytování 38 lidem, z toho 10 ženám. Noclehárna byla v několika případech prvním místem, kde lidé našli pomoc, a stala se pro ně odrazovým můstkem. Přece jen pokud se člověk vyspí v teple a v bezpečí, má druhý den více energie řešit své problémy, než když je vyčerpaný nekončícím pobytem venku,“ doplňuje Monika Hillebrandová.

Festival Na ulici

Most k životu Trutnov však nepomáhá pouze skrze noclehárnu a azylový dům. Na říjen připravuje také festival se sociální tematikou, aby veřejnost seznámil s aktuálními problémy a nabídl jejich řešení. Kvůli vysokým nákladům na život a zvýšení cen energií totiž může růst počet osob, které jsou ohrožené ztrátou bydlení. Jak postupovat, pokud se člověk ocitne náhle v platební neschopnosti a nezbývá mu na pokrytí nákladů na bydlení? Na koho se obrátit? U koho hledat praktické informace a kde psychickou podporu? Na tyto a další otázky naleznou zájemci odpovědi na akci s názvem festival Na ulici, který se bude konat ve středu 4. října v centru Trutnova.

Kromě interaktivních stánků s prezentací jednotlivých služeb se mohou návštěvníci těšit na odborné diskuse, moderované setkání s člověkem se zkušeností s životem na ulici nebo autorské čtení a diskusi s autorem knihy Příběhy (z) ulice.  „Cílem akce je rozšíření povědomí o tomto typu služeb. Chceme bořit mýty o lidech bez domova a přiblížit lidem těžkosti života na ulici,“ vysvětluje ředitelka organizace Most k životu Trutnov. Festival bude probíhat na Svatojanském náměstí poblíž pěší zóny v čase od 10:00 do 17:00.

„Pokud se člověk ocitne na ulici a má dostatečně silnou motivaci ke změně, je většinou potřeba, aby se do pomoci zapojilo více služeb a institucí. Proto je dobré, aby o sobě organizace navzájem věděly a fungovala vhodná návaznost. Město Trutnov nabízí prostřednictvím komunitního plánování sociálních služeb platformu, kde se organizace pravidelně setkávají a formulují aktuální potřeby jednotlivých cílových skupin. I díky této společné práci se podařilo prosadit zavedení celoroční noclehárny a mnoho dalšího,“ říká koordinátorka komunitního plánování sociálních služeb města Trutnova Aneta Doudová.

Kontakty:
Monika Hillebrandová, ředitelka Most k životu Trutnov, 777 303 115, info@mostkzivotu.cz
Aneta Doudová, koordinátorka komunitního plánování sociálních služeb, Městský úřad Trutnov, 731 139 757, doudova@trutnov.cz


(bog, tz-mdě)

redakce@trutnovinky.cz
Foto: Město Trutnov, Miloš Šálek