Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Pušovi vyrazili na další retro výlet, v socialistických autech starých 50 let

10. 8. 2023

Pušovi vyrazili na další retro výlet, v socialistických autech starých 50 let 0 snímků
Jestli si někdo dokáže užít dovolenou jako za starých časů, tak jsou to Richard a Michal Pušovi z Trutnova. Jako už několikrát v minulosti i nyní vyrazili na letní dovolenou vozy, které byly typické pro kdysi komunistickou východní Evropu. Dvanáctsettrojkou a Barkasem chtějí dojet až na Gibraltar a zpátky. Čeká je cesta dlouhá asi šest tisíc kilometrů.

„Taťka s mamkou, a já s manželkou a mojí sestrou. To jsou naše posádky,“ hlásil jedenatřicetiletý Michal Puš dnes odpoledne na Krakonošově náměstí. Právě tam jako obvykle začal výlet nadšenců, kteří se zamilovali do starých aut, pečují o ně a jezdí s nimi na dlouhé cesty do zahraničí.

Pro letošek si jako cílovou destinaci vybrali Gibraltar na jihu Pyrenejského poloostrova. Pojedou přes Rakousko, Německo, Francii a Andorru. Při cestě zpět podél moře až do Monaka, a také přes náročný alpský průsmyk Stelvio.

Spoléhat přitom budou na dva vozy vyrobené v roce 1974 - východoněmecký Barkas B1000 a československou Škodu 1203. Původní osmimístné minibusy přestavěli na obytná auta. „Jsou to velká auta, ve kterých se můžeme vyspat a přitom sebou vezeme důležité náhradní díly, ale také potraviny, pití a jiné věci,“ upřesnil třiapadesátiletý Richard Puš.

Ve vozech bez moderních vymožeností chtějí během osmnácti dnů zvládnout více než šest tisíc kilometrů. Denně by chtěli ujet asi 500 kilometrů. Nejvyšší předpokládanou rychlost odhadují na 75 až 80 kilometrů v hodině. „Na autech jsme dělali tisíce hodin práce, podvozky, převodovky, elektrika, prostě vše je překontrolované a připravené,“ řekl Michal Puš.

Výlety v socialistických vozech podnikají Pušovi od roku 2018. Jejich první cílem bylo Chorvatsko. O rok později jeli na pionýrech do Řecka. V roce 2020 si dali pauzu, ale už následující rok jeli ve volze, wartburgu a škodovácké stopětce do Bulharska a loni opět na pionýrech na Korsiku.

čtěte také: Dvacet kilometrů jsme jeli dvě a půl hodiny, na jedničku


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek