Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Srpnové čtení o spisovatelce a kostelnici, návratu festivalu či sportovní akademii

1. 8. 2023

page.Name
Srpen je tady a s ním i nové Trutnovinky plné zajímavých rozhovorů, článků a inspirace. V polovině prázdnin vychází již 208. vydání magazínu, který vás zavede do světa kostelnice a spisovatelky Karin Krajčo Babinské, přináší rozhovor s pořadateli vracejícího se festivalu Trutnoff a poskytneme vám první ucelené informace o projektu nové sportovní akademie, která vznikne v Poříčí.

„Skoro každý den tady venčím psy, chodím kolem na procházky. Bylo mi strašně líto, že tak nádherný kostel chátrá, takže jsem jednou přišla domů a řekla Richardovi: Pojď, vezmeme si ten kostel a zachráníme ho, protože když to neuděláme, tak spadne,“ prozrazuje spisovatelka Karin Krajčo Babinská, jak jí napadlo zachránit kostel svatého Petra a Pavla v Chotěvicích. Společně s manželem a muzikantem Richardem Krajčem se kostelu snaží vdechnout i duch naší doby a prolnout staré křesťanské umění s moderním. V obsáhlém rozhovoru se toho dočtete ale mnohem víc, co se ukrývá za starobylými zdmi.

V magazínu také najdete interview s Geronimem, Indiánkou a Lipovou alias Martinem Věchetem, Martou Vrbovou Věchetovou a Evou Navrátilovou, což jsou organizátoři legendárního Trutnoff Open Air Festivalu, který se po sedmi letech opět uskuteční na Bojišti. Rozhovor v magazínu vyšel ve zkrácené podobě, v plné verzi ho zveřejníme v nejbližších dnech na webu. „Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale my jsme to udělali. Uvidíme, co bude dál,“ říkají.

Na dalších stránkách přinášíme rozhovory s herečkou a ředitelkou Divadla Radka Brzobohatého Romanou Goščíkovou, s trenérem a strůjcem projektu nové sportovní akademie Jakubem Opočenským nebo osobní koučkou Gabrielou Trösterovou Grundovou. Dozvíte se něco o slunečních dioptrických brýlích, vrchlabských pivkách či chystaném videodokumentu, který zachycuje stavbu hradeckého stadionu. Nechybí ani náš tradiční seriál Proměny Trutnova o kulturním areálu Na Bojišti.

Magazín začneme rozvážet od dnešního rána a bude k dostání na tradičních distribučních místech. Tak si ho nezapomeňte vyzvednout.

Editorial
Poprvé na Trutnoff

Festivalovou událostí (a možná nejen tou) letošního léta je návrat trutnovského „Open Airu“ na Bojiště, v což už se ani nedoufalo, že se někdy stane. Nicméně fesťák, který vznikl na undergroundových základech, je zpět. A nechme se překvapit, v jaké bude kondici. Tříletý jihomoravský azyl mu dle vyjádření Martina Věcheta a spol. velmi svědčil, ale jak se říká, doma je doma... pod horami. Ač prý pořadatelé zvažovali i další místa a po konci v Brně vybírali z pěti lokací. Kultovní amfiteátr má ale svého nepopiratelného ducha a pro řadu návštěvníků „Českého Woodstocku“ to bude jistě silná nostalgie. Pro mě ale ne, já jsem totiž nebyl na žádném z předchozích ročníků. Moje první seznámení s festivalovým areálem proběhlo před pěti lety díky Obscene Extreme, který asi zapůsobí na každého, kdo vkročí do Čurbyho pekelného světa. Tak schválně, co se mnou udělá Geronimův Trutnoff.


Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň, šéfredaktor Trutnovinek
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek