Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

V Trutnově už pátým rokem pomáhají divokým kočkám

21. 8. 2023

page.Name
Toulavé, bezprizorní kočky, které trpí nemocemi a nekontrolovatelně se množí – právě těm trutnovská radnice pomáhá díky kastračnímu programu. Za posledních pět let bylo odchyceno a programem prošlo 233 zvířat.

Odchyt probíhá do předem připravených klecí, které umisťuje a pravidelně kontroluje Městská policie Trutnov ve spolupráci s Útulkem pro opuštěné a zatoulané psy Trutnov.

Kastrační program je v souladu se zákonem a jde o jednu z mála možností, jak radnice může zvířatům pomoci. Lokality, kde se odchytává se podle potřeby mění. „Kočky zde žijí, protože je lidé z dobré vůle krmí, ale zvířata se pak množí a přenáší mezi sebou choroby. Provedením kastrace u toulavých koček se předchází nechtěným koťatům, o která se mnohdy kočka není schopna sama postarat a ta pak umírají hladem, zimou nebo následkem nemocí,“ dodává Vendula Kasperová. Za posledních pět let, co radnice kastrační program provádí, bylo odchyceno 233 koček, kocourů a koťat.

Kočka chycená do klece je následně převezena k veterináři, který provede kastraci, odčervení a další úkony k ošetření divokého zvířete. Vše probíhá v narkóze a zvířata nijak netrpí, naopak je o ně profesionálně postaráno. Po kastraci se zvířata zotavují v útulku pod dohledem jeho pracovnic. Zdravé zvíře je pak vypuštěno zpět v místě odchytu. Pokud se jedná o koťata, u kterých je možná socializace, jsou nabídnuta k adopci.

V místě odchytu jsou lidé informováni formou letáků, aby věděli, jak postupovat, kdyby se jejich vlastní kočka nevrátila domů a byla omylem odchycena, případně jak se zachovat, když v kleci naleznou kočku. „Prosíme občany, aby chycené kočky z klece nepouštěli. Bohužel se toto již několikrát stalo a naše snaha pak je bez výsledku. Ať raději zavolají na naši linku 156 a my pro kočku ihned přijedeme,“ dodává ředitelé Městské policie Trutnov Radek Svoboda.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Městské policie Trutnov