Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Výměna prosklené lávky Na Struze uzavřela část hlavního průtahu

1. 8. 2023

Výměna prosklené lávky Na Struze uzavřela část hlavního průtahu 24 snímků
Motoristé, ale i pěší a cyklisté si musí dát pozor na nové dočasné omezení. Od úterýje totiž kvůli opravě proskleného nadchodu uzavřená jedna z klíčových dopravních tepen ve městě - ulice Na Struze. Ve středu navíc nastane další uzavírka - ve Volanově, kde začíná rekonstrukce mostu na výpadovce k Jičínu.

Přípravy na odmontování skel a demontáž 45 metrů dlouhé lávky vystavěné v devadesátých letech začaly časně ráno. Stavbaři kvůli tomu zavřeli nejen samotný nadchod, ale i silnici pod ním.

Úplná uzavírka potrvá do konce srpna. Od 1. září se na šest týdnů na hlavní tah vrátí osobní a autobusová doprava - v obou směrech, ale s omezením rychlosti a v zúženém profilu. Od 9. října bude silnice opět zcela uzavřena, v té době dojde k instalaci nové hlavní konstrukce. Objízdná trasa vede přes Úpské nábřeží. Náhradní přechod pro pěší je v ulici Na Struze - spojuje ulice K Příkopu a Pod Sadem. Dočasně je zrušená zastávka městské hromadné dopravy Na Struze.

Výměna lávky pro pěší bude stát téměř 29 milionů korun. Trutnov na ni získal dotaci přes 24 milionů korun. Kompletně obnovená bude příští rok.

K rekonstrukci město muselo přistoupit. Stav lávky již nebyl vyhovující. „Dosloužila a již několik let funguje s omezeným provozem pod dohledem statika. Považuji za velmi důležité lávku obnovit,“ vysvětlil opakovaně trutnovský starosta Michal Rosa. Nový nadchod bude vzhledově podobný tomu současnému, pouze ve světlejších barvách. Jeho vnitřní šířka bude 2,3 metrů a výška 2,5 metrů.

Dopravu omezují i další rekonstrukce. Ve středu zahájí silničáři opravu mostu ve Volanově. Demolice starého a výstavba nového potrvají do konce listopadu. Po tu dobu bude jičínská výpadovka uzavřená. Objízdná trasa povede přes Mladé Buky, Rudník a Hostinné.

V Rudníku navíc dál pokračuje rekonstrukce dvou opěrných zdí na hlavním tahu k Vrchlabí. Další uzavírka kvůli rekonstrukci silnice začala v Bernarticích.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek