Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Darujte krev a plazmu na Valentýna, vyzývá nemocnice

10. 2. 2023

page.Name
Speciální akci připravuje trutnovská nemocnice. Úterý 14. a středu 15. února promění v tzv. dvoudenní valentýnské darování. Kdo daruje krev či plazmu, dostane slavnostní občerstvení, oznámila mluvčí nemocnice Lucie Chytilová.

„Svatý Valentýn není jen svátkem zamilovaných, ale i oslavou přátelství, lásky a partnerských vztahů. Darujte společně krev ve dvojici, anebo přijďte a zapojte se do dárcovství krve sami. Pomůžete zachránit život zraněným a nemocným, na které doma také někdo čeká,“ říká primář transfúzního a hematologického oddělení Josef Kunčar. Odměnou bude nadstandardní občerstvení - řízky.

Dárci mohou v oba dny přijít do trutnovské transfuzní stanice od 6.30 hodin. Samotný odběr krve není bolestivý a trvá jen několik minut. Dárcem se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let. „Usměvavý tým dárcovského úseku trutnovské nemocnice s radostí uvítá nové i již registrované dárce,“ dodává primář.

Kdy a kde darovat
* v úterý 14. února od 6.30 do 9:30 prvodárci i registrovaní dárci krve
* v úterý 14. února od 6.30 do 12 hodin registrovaní dárci plazmy
* ve středu 15. února od 6.30 do 12 hodin registrovaní dárci plazmy
* transfúzní oddělení trutnovské nemocnice se nachází ve Slezské ulici čp. 166 (proti městskému úřadu)

Darování krve má smysl. Vzácná a ničím nenahraditelná tekutina zachraňuje zdraví a životy těžce nemocných lidí. Odborníci upozorňují, že každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev. Podle statistik je v Česku obdrží každý z nás za život čtyři krevní transfúze a až dvanáctkrát lék vyrobený z krve nebo krevních složek.

(pac, tz-lch)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jan Bartoš