Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Důležitá veřejná sbírka může vrátit kanon domů, do pevnosti Stachelberg

15. 2. 2023

Důležitá veřejná sbírka může vrátit kanon domů, do pevnosti Stachelberg 0 snímků
Spolek Stachelberg se už několik let snaží v zahraničí najít a získat pro své muzeum velmi cenný historický exponát – originální pevnostní kanon vyráběný Škodovými závody. Proto nyní spustil crowdfundingovou kampaň Dostaňme pevnostní kanon zpět domů! „Aktuálně se nám naskytla naprosto jedinečná příležitost ho zakoupit od sběratele ze zahraničí. Jde o nečekanou a časově omezenou nabídku,“ řekl Marek Šikola z Muzea Stachelberg.

Podle něj i při zapojení rodinných rozpočtů muzejního týmu a prodeji některých méně potřebných exponátů z depozitáře muzea není tato instituce schopná dát celou kupní cenu dohromady. „Proto jsme se rozhodli požádat o pomoc veřejnost, naše kamarády, příbuzné, fanoušky opevnění a všechny, které by projekt zaujal,“ uvedl.  Za první dva dny kampaně se od podporovatelů podařilo získat přes 100 tisíc korun, což muzeum považuje za skvělý začátek a velký úspěch.

Aby se však dosáhlo cílové částky, tedy vybrat jeden milion korun a realizovat projekt, bude potřeba ujít ještě hodně dlouhou a náročnou cestu. „Proto bychom potřebovali oslovit co největší skupinu lidí. I malý příspěvek se počítá a velmi nám pomůže, když jím projekt podpoří větší množství lidí,“ vyzval případné dárce Šikola a doplnil, že za příspěvky nabízejí různé odměny - předměty i nevšední zážitky.

Přispět můžete na stránkách kampaně - ZDE.


Zmíněný historicky velmi cenný kanon byl v minulosti nedílnou součástí unikátního komplexu dělostřelecké tvrze Stachelberg, což je jedna z největších pevností nejen v Čechách, ale i v Evropě nacházející se na východním výběžku Krkonoš nad obcí Babí. „Po okupaci Československa a vzniku protektorátu Čechy a Morava spadly Škodovy závody pod německou říši. Němci tyto kanony zabavili pro svoje účely a ty pak zmizely v zahraničí,“ prozradil Šikola. Muzeum Stachelberg by tedy zbraň L1 rádo zakoupilo a vrátilo zpět do  vlasti, kam také skutečně patří.

Na získání peněz nemá však příliš času, konkrétně 84 dnů. „Do té doby máme nákup pojištěn smlouvou. Sběratel je ochotný nám dát tento čas, abychom měli šanci finance posbírat. Pokud se nám však nepodaří do dvou měsíců vybrat dostatek peněz, bude kanon bohužel prodán jinému zahraničnímu sběrateli či muzeu a do České republiky se pravděpodobně už nikdy nevrátí,“ upozornil Šikola.

Když se nákup podaří bude pevnostní kanon zrenovován a nainstalován do pěchotního srubu T-S 81a. „Srub rekonstruujeme do podoby vyzbrojeného pevnostního objektu připraveného k obraně,“ dodal zástupce Muzea Stachelberg.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Muzeum Stachelberg