Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Jak se dožít stovky? To je tajemství, směje se Anna Kameníková

15. 2. 2023

Jak se dožít stovky? To je tajemství, směje se Anna Kameníková 0 snímků
Anna Kameníková z Trutnova oslavila mimořádné jubileum. Ve čtvrtek 9. února jí bylo rovných sto let. Nekonečné řady gratulantů přijímala několik dnů. Není divu, vždyť jen její nejbližší rodina čítá přes padesát lidí. „Čtyři děti, dvanáct vnoučat a devatenáct pravnoučat. Jsme pořádně rozvětvená rodina,“ směje se.

Narodila se za první republiky v Levínské Olešnici do rodiny obchodníka Františka Dufka. Před válkou studovala nižší gymnázium v Trutnově, ale po obsazení Sudet musela školu opustit. V Nové Pace se vyučila prodavačkou. V roce 1950 se vdala, s manželem bydlela v Hostinném. Do Trutnova se natrvalo přestěhovala až v roce 1958, kdy už měla tři syny. Pak se jim ještě narodila dcera. „Měla jsem čtyři děti, takže jsem měla práce dost,“ připomíná.

Od dětství chodila do Sokola, vystupovala i na sletu Strahově. V důchodovém věku cvičila v trutnovském Sokole pod vedením legendární Lídy Jakoubkové. Bavily ji ruční práce, pečení a četba. „Ráda jsem se starala o zahrádku, sázela a zalévala kytky. Dnes už to nejde, neunesu konev s vodou. Chodím na malé procházky po dvorku, ráda sedím na balkóně a pozoruju okolí. Luštím taky křížovky a moc ráda hraju karty,“ přiznává.

Do města už se dostane spíše sporadicky. Některé události si ale ujít nenechá. Rodina ji autem dopraví například do kostela na bohoslužby, nebo k volbám. Byla i u těch dosud posledních, prezidentských. „Chodím volit pravidelně. Jen za komunistů jsem nehlasovala, vždy jsem radši odjela pryč,“ říká. Když se mluví o politice - jubilantka zažila všechny naše prezidenty - ráda vzpomíná zejména na Masarykova nástupce Edvarda Beneše. „Toho jsem měla nejradši. To byl šikovný a spravedlivý člověk.“

Nikdy si nemyslela, že bude slavit magickou stovku, byť i její tatínek se dožil požehnaného věku - 94 let. Vlastní recept na dlouhověkost prozradit nehodlá. „To je tajemství!“ zdůrazňuje s úsměvem. Jako každý senior i ona má zdravotní trable. „Nejvíc mě mrzí, že už neslyším. To je velký hendikep,“ upozorňuje.

S manželem spolu byli přes šedesát let, teprve jeho smrt ukončila jejich pevný vztah. Nejstaršímu synovi bude v dubnu 71 let, nejmladšímu pravnoučkovi je teprve pár týdnů, narodil se v lednu (viz. úvodní snímek).

Rodina pro oslavenkyni chystá velkou akci. "V sobotu 3. června bude mít velkou oslavu v rokytnickém kostele. Uskuteční se mše, koncert Hořického komorního orchestru Komořina, výstava obrazů a pak budeme pokračovat v hospodě. Zveme tímto i veřejnost, ať se oslav zúčastní s námi," říká Marcela Krupařová, dcera Anny Kameníkové.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a archiv rodiny