Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Jak valentýnské darování přilákalo nové prvodárce včetně mě

16. 2. 2023

Jak valentýnské darování přilákalo nové prvodárce včetně mě 0 snímků
Transfuzní stanice trutnovské nemocnice uspořádala tento týden speciální akci k darování krve. V úterý a ve středu probíhalo na oddělení tzv. valentýnské darování. Kdo daroval krev či plazmu, dostal navíc nadstandardní občerstvení – řízky.

V úterý, kdy jsem na své první darování a reportáž dorazil také já, bylo odebráno 35 dárců plné krve, z toho 12 prvodárců. Dále přišlo 29 dárců na přístrojovou plazmaferesu. Ti se objednávají zvlášť přes webovou aplikaci. Celkem tedy první den „transfúzku“ navštívilo 64 dárců krve a plazmy.  

Z dvanácti nových dárců mělo šest skupinu A RH pozitivní, dva 0 RH poz., dva B RH poz. a dva AB RH poz. „Šlo o docela pestré zastoupení. Jsme rádi za každou krevní skupinu. Dvanáct nových dárců k nám v průměru přijde za tři týdny. Byl to proto velmi úspěšný den,“ okomentoval akci na Valentýna primář transfúzního a hematologického oddělení Josef Kunčar.

Rozhovor s ním najdete v březnovém magazínu Trutnovinky, kde najdete i další články k tomuto tématu. Na stránkách samozřejmě nebude chybět ani moje reportáž, kterou jsem si pojmenoval Na vlastní žílu.

A jeden statistický údaj na závěr, abyste si udělali obrázek, kolik tu máme dárců krve. K 31. prosince 2022 bylo v registru Transfuzního a hematologického oddělení Trutnov evidováno 2771 lidí.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek