Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Jak valentýnské darování přilákalo nové prvodárce včetně mě

16. 2. 2023

Jak valentýnské darování přilákalo nové prvodárce včetně mě 64 snímků
Transfuzní stanice trutnovské nemocnice uspořádala tento týden speciální akci k darování krve. V úterý a ve středu probíhalo na oddělení tzv. valentýnské darování. Kdo daroval krev či plazmu, dostal navíc nadstandardní občerstvení – řízky.

V úterý, kdy jsem na své první darování a reportáž dorazil také já, bylo odebráno 35 dárců plné krve, z toho 12 prvodárců. Dále přišlo 29 dárců na přístrojovou plazmaferesu. Ti se objednávají zvlášť přes webovou aplikaci. Celkem tedy první den „transfúzku“ navštívilo 64 dárců krve a plazmy.  

Z dvanácti nových dárců mělo šest skupinu A RH pozitivní, dva 0 RH poz., dva B RH poz. a dva AB RH poz. „Šlo o docela pestré zastoupení. Jsme rádi za každou krevní skupinu. Dvanáct nových dárců k nám v průměru přijde za tři týdny. Byl to proto velmi úspěšný den,“ okomentoval akci na Valentýna primář transfúzního a hematologického oddělení Josef Kunčar.

Rozhovor s ním najdete v březnovém magazínu Trutnovinky, kde najdete i další články k tomuto tématu. Na stránkách samozřejmě nebude chybět ani moje reportáž, kterou jsem si pojmenoval Na vlastní žílu.

A jeden statistický údaj na závěr, abyste si udělali obrázek, kolik tu máme dárců krve. K 31. prosince 2022 bylo v registru Transfuzního a hematologického oddělení Trutnov evidováno 2771 lidí.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek