Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Janata a Jirásek. Známý sběratel a uznávaný badatel oslavili 80 let

17. 2. 2023

Janata a Jirásek. Známý sběratel a uznávaný badatel oslavili 80 let 12 snímků
Dva významní trutnovští občané slavili v únoru kulaté jubileum. Sběratel a dlouholetý předseda místních filatelistů Pavel Janata měl osmdesáté narozeniny minulý týden ve čtvrtek. Historik, publicista a báňský badatel Václav Jirásek o týden později, tedy včera.

Pavlu Janatovi přišli do salónku v restauraci Pohoda gratulovat přední členové Klubu filatelistů 05-76 Trutnov, kterému předsedá třicet let. „Samozřejmě mě to potěšilo. Nic velkého jsem ale neplánoval. Byli jsme ale rozumní, oslava byla klidná a skromná, panovala při ní téměř rodinná atmosféra,“ přiznal.

Pod jeho vedením spolek filatelistů uspořádal dvě velké výstavy známek - Národní expozici v roce 1994 a Regionální výstavu roku 2006. Pravidelně organizoval pro sběratele známek, starých pohlednic či dopisů místní výměnné schůzky. „I já jsem časem přidal ke známkám další filatelistické cennosti. Sbírám například dopisy, které ukazují, jak v dávných dobách fungovala pošta. A také pohlednice nebo knižní značky exlibris,“ potvrdil.

Ani Václav Jirásek neplánoval velké oslavy svého životního jubilea. Z veřejného života se před rokem defacto stáhnul. Nepořádá už přednášky o hornictví ani komentované procházky. Slavnostního představení nové knihy o báňské historii sestavené právě z jeho grafických listů a map se ale zúčastnil. I když přiznal, že z nápadu na vydání publikace jeho výkresů na začátku radost neměl. „Neumíte si představit, jak jsem se tomu bránil. Předpokládal jsem, že grafické listy budou pouze archivovány pro možnost studia jen vážnými zájemci. S vydáním pro veřejnost jsem nepočítal.“

Prezentace unikátní knihy se v trutnovském muzeu konala právě v den jeho 80. narozenin. Při ní oslavenec přijímal gratulace, převyprávěl několik historek ze své badatelské činnosti, a také promítnul a okomentoval asi třicet fotografií o minerálech a fosiliích z hloubení Nové jámy na Odolově. „Za gratulace děkuju!“ prohlásil montánní badatel a držitel Kulturní ceny města Trutnova.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek