Neděle

19. května 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Riaps na hraně svých kapacit. Počet uživatelů návykových látek roste

24. 2. 2023

page.Name
RIAPS Trutnov je v regionu Trutnovska hlavním poskytovatelem služeb pro uživatele návykových látek. Ambulance zajišťuje léčbu závislostí, nízkoprahovou sociální službou je Kontaktní centrum pro uživatele návykových látek. Loňský rok byl prvním rokem bez covidové epidemie a přinesl s sebou nárůst počtu klientů v obou zmíněných službách.

Ve srovnání s rokem předchozím v Ambulanci došlo k téměř čtvrtinovému nárůstu celkového počtu pacientů, celkově jich léčbu vyhledalo 226. „Téměř dvě třetiny pacientů se léčí se závislostí na alkoholu. Nárůst jsme zaznamenali ale nejen u uživatelů alkoholu, ale i pervitinu, kanabinoidů a u závislostí na kombinaci více látek,“ uvedl adiktolog RIAPSu Ondřej Čalovka a doplnil, že naopak k poklesu došlo u patologického hráčství.

V Kontaktním centru, které pracuje s aktivními uživateli návykových látek a osobami blízkými, došlo k nárůstu počtu klientů o necelých 13 %. Celkem jich bylo 326, z toho 25 rodinných příslušníků a osob blízkých. 70 % klientů má za primární drogu pervitin, 20 % alkohol, zbylých 10 % připadá na ostatní návykové látky. 187 klientů užívá drogy injekčně. Ve srovnání s rokem předchozím došlo v Kontaktním centru k nárůstu počtu kontaktů o 38 %. Klienti tedy chodí častěji. „Počet vydaných stříkaček třetí rok po sobě překonal hranici sta tisíc na narostl o více než 12 % na rekordních téměř 113 tisíc kusů, z toho skoro 80 tisíc kusů přímo v centru, dalších 33 tisíc kusů v terénu,“ podotkl Čalovka.

Současný svět podle něj přináší mnoho nejistot a jedním z nejjednodušších způsobů, jak je zvládat, je sáhnout po něčem, co člověku uleví, odvede pozornost, pomůže na chvíli zapomenout, což alkohol a jiné návykové látky umí. „Bohužel z dlouhodobého hlediska se jedná o strategii nevhodnou, která dříve nebo později poškozuje jak jedince, tak i jeho okolí. Vypadá to však, že se k ní uchyluje čím dál tím více jedinců,“ popisuje Ondřej Čalovka. „Naše služby se tak ocitají na hraně svých kapacit, třeba v Ambulanci musíme opakovaně několikrát během roku vyhlašovat stop stav a nové pacienty nepřijímat,“ uzavřel Ondřej Čalovka.

(bog, tz-oča)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň