Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Trutnov dostane na opravu kina dotaci 69 milionů korun

14. 2. 2023

Trutnov dostane na opravu kina dotaci 69 milionů korun 0 snímků
Trutnov získá na rekonstrukci kina Vesmír dotaci z Národního plánu obnovy (NPO), a to ve výši 68,85 milionů korun. Novinářům to dnes oznámil trutnovský starosta Michal Rosa. Rozsáhlá oprava památkově chráněné budovy bude stát odhadem 115 milionů korun. Dotace pokryje téměř šedesát procent nákladů.

Město začalo s modernizací kina v létě 2021, hotovo chtělo mít o rok později. Skryté vady způsobené nevhodnými zásahy do nosných konstrukcí v 70. letech ale stavbu nečekaně prodražily a protáhly. Náklady narostly z 98 milionů korun na 115 milionů. Termín dokončení Vesmíru se posunul o rok, na červen 2023.

Komplikace ale přinesly i jedno velké plus. Trutnov se mohl ucházet o dotaci na ministerstvu kultury. Požádat o peníze z programu na podporu regionálních kulturních a kreativních center bylo totiž možné až ve druhé polovině loňského roku 2022. Kdyby kino bylo opravené v původním termínu (léto 2022), město by kompletní náklady platilo ze svého. Dotace pokryje víc než polovinu.

„Jsem rád, že se nám podařilo se žádostí uspět. Je vidět, že dotační projekt Rekonstrukce kina Vesmír připravený ve spolupráci s ředitelem Uffa Liborem Kasíkem zaměřený na mezinárodní spolupráci oslovil hodnotitele a získal zaslouženou podporu,“ ocenil Michal Rosa.

 čtěte také: Trutnov chce příští rok investovat 210 milionů


Městské kino provozuje Společenské centrum pro kulturu a volný čas Uffo. „Rekonstrukcí Vesmíre se pomyslně z hlediska zázemí uzavírá naše dlouhodobá snaha o vytvoření kulturního centra a prostředí pro mezinárodní spolupráci v kultuře v Trutnově. Našimi partnery jsou Wroclawska Fundacja Filmowa, Cirk La Putyka a South Australian Circus Centre Home of Cirkidz,“ připomněl Kasík.

KINO VESMÍR bylo postaveno v roce 1929 podle projektu architekta Brože z České Lípy. Mělo tehdy 500 míst v přízemí a 250 míst na balkóně. Nemělo ale stupňovité členění v podobě, jakou má dnes. To získalo až po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1975 až 1976. Tehdy se kapacita snížila na současných 400 míst. V původní podobě z třicátých let mělo kino na podélných stranách velká okna, která se při promítání filmu zatemňovala. Později byla zazděna a vznikla naopak v kopulovité části, kde byly před pár lety kavárna a herna.

Staré kino mělo jediný promítací sál s kapacitou 400 míst. V novém Vesmíru teď vznikají dva promítací sály s nejmodernějším ozvučením a novými sedačkami - v hlavním bude 256 míst, v malém (pro artové projekce) 39. Ve vstupní hale bude občerstvení, navýšená je kapacita toalet. Celá budova bude bezbariérová.

Kino už má novou fasádu, uvnitř se ale stále pracuje. „Je dokončena významná část instalací a stavební práce tak postoupily k omítkám a podlahám. Hotové jsou i rastry pro obklady a podhledy a na staveništi tak začíná být zřejmé, jak bude stavba provozně fungovat. Jasné obrysy má už také zcela nový malý sál ve druhém patře. Současně jsme v poslední fázi záchrany původních konstrukcí, která se týká opravy historického stropu sálu. Očekáváme, že kino bude dokončeno na přelomu jara a léta,” dodal trutnovský starosta Michal Rosa.

 čtěte také: Hladce schválený rozpočet? Pomohla schůzka


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Kriegler a Michal Bogáň