Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Vítězové Téček zaplnili stránky únorového magazínu

1. 2. 2023

page.Name
Ceny Trutnovinek za rok 2022 jsou rozdány! Kdo získal ocelové Téčko? O tom je právě nejnovější vydání únorového magazínu, který dnes vychází. Při redakčním bilancování uplynulého roku jsme tentokrát dospěli k rozhodnutí, že poprvé v historii ankety udělíme hned pět ocenění, a to v kategoriích Král roku, Objev roku, Mimořádný počin roku, Triumf roku a Zvláštní cena in memoriam.

Tohle nás při vybírání baví, už při zrodu ankety jsme si řekli, že si nebudeme zbytečně svazovat ruce počty trofejí či názvy kategorií. Líp tak dokážeme reagovat na dění v daném roce. Vzpomínáte, jak jsme v době covidu předali Téčko pouze trutnovským zdravotníkům?

Před necelým měsícem jsme glosovali nad podstatně více návrhy. Ale o jméně toho hlavního machra nebylo pochyb. Jednalo se totiž o výjimečný příběh, který zaujal celou republiku. Hlavní roli v něm sehrál jedenasedmdesátiletý podnikatel Zdeněk Rinth. Když se Kara Trutnov dostala na dno, coby bývalý dlouholetý šéf se vrátil do ředitelského křesla a odvrátil krach legendární kožešnické značky. O držiteli nejprestižnější trofeje ve tvaru písmene T pro Krále roku se nevedla ani žádná diskuze. Zdeněk Rinth byl prostě číslo 1 pro všechny. „To ocenění ale patří celé Kaře,“ zdůraznil, když cenu přebíral, a pozval zaměstnance, aby se s ním vyfotili společně.


Zdeněk Rinth převzal ocenění od vydavatele Trutnovinek Miloslava Bartoně.

Další oceněné jméno je Ondřej Havelka. Je mu teprve šestadvacet let, ale už má za sebou několik unikátních vědeckých objevů. Za svoji činnost byl oceněný v odborných kruzích. Cena Objev roku od redakce Trutnovinek ho ale také potěšila. „Moc si jí vážím. Je to moje první nevědecká cena,“ prohlásil rodák z Trutnova, výzkumník Technické univerzity v Liberci (TUL), který s experimenty začínal v březnu 2018.


Ondřej Havelka převzal cenu od redaktora Pavla Cajthamla.

Jde o skutečný umělecký unikát. Jezdecká socha Karla IV., která byla podle návrhu sochaře Michala Gabriela v minulém roce vyrobena moderní technologií z nerezových plátů v trutnovské firmě Kasper Kovo, je dnes už nedílnou součástí Divadelního náměstí v Karlových Varech. Výroba tohoto nepřehlédnutelného díla, při němž se osvědčila spolupráce známého umělce s majitelem velké průmyslové společnosti Rudolfem Kasperem, se stala Mimořádným počinem roku, na kterém však lví podíl měla i dvojice zaměstnanců firmy Luděk Lacina a Ondřej Pöllner, kteří sochu kompletovali.


Cenu za Počin roku předal za Trutnovinky ve firmě Kasper Kovo Rudolf Korbelář.

Sobota 9. dubna 2022. Den, kdy se zrodil jeden z největších sportovních úspěchů v historii Gymnázia Trutnov. Zasloužily se o něj studentky, které hrály florbal. Po třech postupech z okresního kola přes krajské a republikové se dostaly až do velkého superfinále, které hostila pražská O2 aréna. A tam své vítězné tažení středoškolským pohárem Subterra Cup zakončily vítězstvím nad soupeřkami ze Střední školy gastronomické a hotelové v Praze, za což si od Trutnovinek vysloužily Téčko za Triumf roku.


Téčko za Triumf roku získaly florbalistky gymnázia z rukou šéfredaktora Trutnovinek Michala Bogáně.

A mezi kandidáty při debatě o cenách logicky padlo ještě jméno Jiřího Havla z Trutnova, jednoho z nejvýznamnějších českých krajinářských fotografů, jenž se ve své tvorbě mimo jiné zaměřil na nedaleké Krkonoše. Ty fotil více než šedesát let. Cena byla bohužel udělena in memoriam a převzala ji Havlova dcera Yveta Paulíková, protože fotografická legenda odešla loni 28. října ve věku požehnaných jednadevadesáti let.


Redaktor Hynek Šnajdar předal Zvláštní cenu in memoriam pro Jiřího Havla jeho dceři Yvetě Paulíkové.

V únorovém magazínu najdete i další články, a to o příběhu malého hokejisty Adama Jindříška, který bojuje se zákeřnou nemocí, představíme vám program 25. ročníku Jazzince, dozvíte se o novinkách v restauraci Alvazo a například v Proměnách Trutnova se vrátíte na přírodní kluziště, které bylo v sedmdesátých letech Na Nivách.

Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Michael Kriegler, Jan Bartoš, Miloš Šálek, Michal Bogáň a Kateřina Svobodová