Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Chtěl bych, aby se lidem kino líbilo a rádi se do něj vraceli

9. 9. 2023

page.Name
Zajímavě si pohrály čas a osud s Michalem Rosou. Se svojí architektonickou a projekční kanceláří vymyslel, jak by mělo nové kino Vesmír vypadat. První návrh zůstal jen na papíře. Druhý se povedlo uskutečnit. Jenže krátce poté, co se začalo v kině stavět, stal se trutnovským starostou. „Kino Vesmír je jediný projekt, který jsem nemohl někomu předat a musel ho osobně dotáhnout,“ říká.

Až lidé poprvé vejdou do trutnovského kina, co by je mělo zaujmout?
Především by měli poznat vyšší komfort a lepší servis. V oblasti uživatelských vlastností se kino posunulo o několik tříd výš. Když do něj vstoupí, ocitnou se v prostorném foyeru. Má moderní tvář, šatny, pokladny a i toalety konečně mají úroveň odpovídající 21. století. Součástí je nové gastrozázemí, na které jsou diváci zvyklí z multiplexů. Starší občané, lidé po úrazech nebo hendikepovaní určitě ocení, že budova kina je bezbariérová, do velkého i malého sálu se dostanou výtahem. Všichni určitě ocení pohodlné sedačky v sálech. Jsou podobné jako v Uffu, ale širší. Diváci budou mít i víc místa na nohy.

Na rozdíl od sedaček v multikinech jsou sklápěcí. Proč?
Čistě z kapacitních důvodů. Pro pevné sedáky by musely být uličky ještě o minimálně dvacet centimetrů širší. Přišli bychom tím o dvě nebo tři řady, což by byla ztráta čtyřiceti až padesáti míst. I tak si ale diváci výrazně polepší.

Co ještě dalšího diváci ocení přímo v sálech?
Obraz byl ve Vesmíru velmi kvalitní ještě před rekonstrukcí, ale nyní tam bude znatelný posun především ve zvukové kvalitě. Velký sál s ohledem na historický strop sice neumožnil instalaci prostorového ozvučení v té zcela nejvyšší dostupné kvalitě, ale i tak bude velmi kvalitní. V malém sále je prvotřídní prostorové ozvučení Dolby Atmos, kterého lze dosáhnout jen tak, že jsou ještě dvě řady reproduktorů přidané na stropě. To ve velkém sále nešlo udělat. Malý sál má tedy lepší ozvučení, takže zároveň půjde o sál prémiový. Ale hlavní změnou je, že se Vesmír z jednosálového kina přeměnil na dvousálové.

Proč jste navrhli a provedli takovou změnu?
Dvousálové kino je výhodnější. Často se mně osobně stávalo, že jsem přišel do Vesmíru na artový film a bylo nás v obrovském sále sotva dvacet nebo třicet. Větrat, topit nebo uklízet se v něm ale muselo stejně, jako kdyby byl plný. Také personálu tady musel být stejný počet. Byly to vlastně ztrátové pořady, proto jich bylo jen omezené množství. Se dvěma sály můžeme artové filmy promítat v menším sále, ve velkém můžou být reprízy filmů s větší návštěvností.

To ale platí za předpokladu, že lidi budou do kina opravdu chodit.
Zúčastnili jsme se konference digitálních kin a tam zaznívaly zkušenosti z měst srovnatelných s Trutnovem. Dvousálová kina jsou podle nich ideál pro město naší velikosti. Když jsem byl kluk, v Trutnově fungovala dokonce tři kina a letní kino. To už dnes není reálné, ale jsem pevně přesvědčený, že Trutnov uživí dva sály. Společenské centrum Uffo dostalo rekonstrukcí Vesmíru moderní a dokonalý nástroj a zdá se, že toho chce naplno využít. Plán provozovatele promítat jednadvacetkrát do týdne je ambiciózní a mám z něj velkou radost.

Konkurence multikin se nebojíš?
Rozumím tomu, když někdo spojí nákupy s návštěvou multiplexu. Co se ale týká vlastní programové nabídky, trutnovské kino bylo díky digitalizaci ještě před rekonstrukcí konkurenceschopné. Nyní se vyrovná multikinům i v jiných věcech. Chápu, že některým milovníkům filmů nevyhovuje, když někdo v hledišti pije colu nebo jí popcorn. Nejradši by v sále chtěli mít ticho jako v divadle. Popkultura, která dnes ke kinu patří, je ale jiná. Proto bude mít Vesmír moderní gastrozázemí podobné multikinům. Věřím, že mu to provozně pomůže.

Čím pro tebe byla rekonstrukce kina zajímavá?
Například tím, že jsem ji projektoval dvakrát. Poprvé v roce 2006, kdy se projekt rekonstrukce chystal souběžně s Uffem. Když ale došlo k realizaci kulturního centra, projekt kina skončil v šuplíku. Tehdy jsme Vesmír chystali na standardní promítačky. O digitalizaci se sice mluvilo, ale nikdo pořádně nevěděl, jak přesně a kdy k ní dojde. O pár let později jsme prováděli rekonstrukci kina Jitřenka v Semilech. Tam už došlo ke zlomu. Měli jsme ji sice původně vyprojektovanou v klasice, ale před dokončením došlo ke změně projektu. Jitřenka se dostavěla jako digitalizovaná. Když jsme se nedávno vrátili k Vesmíru, z původního návrhu zůstala jen myšlenka propojení původního přízemí a balkónu do plynulého hlediště se vstupem v přízemí. Jinak jsme vlastně začínali od nuly. Takže Vesmír je sice druhé, ale ve skutečnosti třetí kino, které jsme projektovali.

Jak jste s manželkou Martinou, rovněž architektkou, rozdělili autorství?
Mojí prací je, jak kino vypadá zvenku a zejména organizace provozu a vnitřního uspořádání. Interiéry, barevná řešení uvnitř a materiály, to je práce Martiny. Myslím, že lidé budou nejvíc vnímat a obdivovat její práci. Že bude kino dobře fungovat, budou lidé brát jako samozřejmost. Ale na projektu kina jsme nepracovali jen já s Martinou. Projektování je týmový sport, takže se na tom podílelo víc lidí.

FAKTA O KINU VESMÍR
· rozsáhlá rekonstrukce začala v červnu 2021 a skončila letos v červenci
· první viditelnou změnou byla nová barva fasády, červenohnědou nahradila bílošedá
· převratnou novinkou je vybudování dvou sálů pro 256 a 39 diváků, dosavadní jediný hlavní sál měl kapacitu 400 míst
· modernizace kina má stát necelých 119 milionů korun, asi 69 milionů získalo město jako dotaci z Národního plánu obnovy
· opravy protáhly a cenu stavby navýšily neočekávané komplikace způsobené neodbornými úpravami kina v 70. letech

Ještě jsme se nezmínili o Václavu Havlovi. Platí, že mu na kině odhalíte pamětní desku?
Platí, ale nebude to v rámci slavnostního otevření kina, ale až ve čtvrtek 5. října, tedy v den, kdy by Václav Havel slavil 87. narozeniny. Datum jsme zvolili záměrně. Nechtěli jsme zasahovat do tradičních akcí, které se konají v Trutnově k výročí Havlova úmrtí 18. prosince nebo k výročí 17. listopadu. Využijeme narozeninový termín.

Jakou podobu deska bude mít?
Bude to pamětní deska, přikotvená k fasádě kina. Součástí desky bude reliéf postavy Václava Havla v životní nebo mírně nadživotní velikosti. Autorem je sochař Michal Gabriel. Víc ale zatím prozradit nechci. Snad jen to, že bude umístěná vedle hlavního vstupu do kina. Vnímám to jako určitý dluh od doby, kdy jsme v roce 2016 ulici přejmenovali na nábřeží Václava Havla. Myslím, že Trutnov je město, kde je vazba k osobě Václava Havla tak velká, abychom zde měli něco výjimečného. Umístění na kině považuji za vhodné. Víme, že minimálně dva ročníky Filmového festivalu mladých v Trutnově Václav Havel navštívil. Byl dramatik, svoje dílo končil filmovou režií, takže celé to podle mne dává smysl. Moc se na to těším.

Co by sis přál, aby si lidé při první návštěvě Vesmíru říkali?
Chtěl bych, aby se jim líbil, cítili se v něm komfortně a rádi se do něj vraceli.

Máš už vybraný první film, na který se sem přijdeš podívat?
Určitě si nenechám ujít Oppenheimera a Mission Impossible.

Vzpomeneš si, na kterém filmu jsi byl ve Vesmíru úplně poprvé?
Nevzpomenu si na moji úplně první návštěvu, ale vybavuju si film Poklad na stříbrném jezeře. Byl jsem na něm v kině dokonce dvakrát. Tuším, že to bylo v pátek a o víkendu jsem na něj šel znovu s kamarádkou.

Měl jsi oblíbené místo v hledišti?
Jako kluk ne. Když jsem pak později začal chodit na Projekt 100 a byl v kině častěji, měl jsem oblíbenou devátou řadu uprostřed.

Do které řady si koupíš vstupenku nyní?
Kde je ideální místo, budu muset teprve vyzkoumat. Patrně to bude některá z dvousedaček.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek