Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Dotace od města pro festival TrutnOFF? Nula!

19. 9. 2023

page.Name
Trutnovští zastupitelé zamítli žádost pořadatelů srpnového festivalu TrutnOFF Open Air o finanční podporu z městského rozpočtu. Pouze dva z třiceti přítomných byli pro. Dalších šestadvacet bylo proti, zbývající dva se zdrželi hlasování.

Už na konci srpna se žádostí společnosti Geronimo o podporu ve výši 450 tisíc korun zabývala městská rada. Doporučila neschválit dotaci na částečnou úhradu festivalových výdajů. Zastupitelé se s jejím stanoviskem ztotožnili a zamítli i návrh opozičního zastupitele Václava Javůrka na nižší podporu ve výši 200 tisíc korun.

Organizátoři upozornili, že jim v zásadě nejde o peníze. „V jedenáctimilionovém rozpočtu je 200 tisíc zanedbatelná částka. Jde o to, jestli jsme schopni udělat za minulostí čáru a jít do budoucna,“ vysvětloval zastupitelům zakladatel festivalu Martin Věchet. „Dotace je vyjádřením podpory, že město zde festival chce, cení si ho a je rádo, že se tady opět koná. Možná i uznáním, že festival je pro město i dobrou reklamní akcí, která propaguje jméno Trutnova po celé republice, po Evropě,“ prohlásila spolupořadatelka Eva Navrátilová.

Zastupitele se snažila přemluvit k podpoře festivalu také trutnovská občanka Zdeňka Prouzová. „Myslela jsem, že současné zastupitelstvo se povznese nad nedorozumění z minulosti a spíš ocení, že se vrací tak velká akce do Trutnova. Očekávala bych, že od teď se nebude hodnotit organizátor, který je problémový a neumí komunikovat, ale festival jako akce, která proslavila Trutnov,“ řekla.

Místní politici ale neuvěřili Martinu Věchetovi, že přichází s dýmkou vstřícnosti, jak sliboval. „Už spoustu let v médiích popisuje Trutnov jako politickou a morální žumpu. Nedivte se, že zastupitelé, na jejichž hlavu to padá, asi potřebují, aby se stalo něco, co jim umožní názor změnit. Takové gesto však nepřichází, zato okopávání kotníků pokračuje,“ popsal aktuální situaci trutnovský starosta Michal Rosa.

Navíc zpochybnil, zda organizátoři mají jasno, co dál. „Chtějí tu být, nebo ne? Budou pořád OFF nebo se přepnou na ON? Minimálně tři ročníky před přestávkou a odchodem za lepším do Brna byli na Bojišti ´naposledy´, přestože je nikdo nevyháněl. Před letošním festivalem jsem si minimálně ve třech článcích přečetl, že festival finanční podporu nepotřebuje. Tak proč o ni žádá? Až budeme znát odpovědi, možná se posuneme dál,“ dodal.

Organizátoři už potvrdili, že festival bude na Bojišti i příští rok, i bez městské dotace. Podobně jako další uznávaný a ve světě proslulý festival - Obscene Extreme. Ve stejném areálu se koná vždy v červenci a dosud se vždy obešel bez podpory trutnovské radnice.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová
Video: Michal Bogáň