Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

20°

Svátek má

Když tady řádili komunisté aneb Pětiletka běsů v Trutnově

7. 9. 2023

Když tady řádili komunisté aneb Pětiletka běsů v Trutnově 0 snímků
Teror, vystěhovávání, věznění. I tak vypadalo po únoru 1948 prvních pět let vlády československých komunistů. Připomíná to i putovní výstava nazvaná příznačně Pětiletka běsů. Od včerejška je k vidění na pěší zóně v Horské ulici.

Na osudech šestnácti lidí z našeho kraje dokumentaristé z Paměti národa ukazují, jak totalitní režim poznamenal jejich životy. Řádění komunistické moci zasáhlo například Petrofovi, známou rodinu výrobců klavírů z Hradce Králové. Komunisté jim továrnu vyvlastnili a znemožnili jim důstojně žít. „Rodiče nemohli sehnat pořádně zaměstnání. Tatínek nakonec pracoval ve stavebnictví a maminka na záchodech na nádraží,“ vyprávěl syn majitelů Jan Petrof.

Rodinnou tiskárnu Klemensových v Chlumci nad Cidlinou komunisté také znárodnili. „Přišli k nám do tiskárny a všechny dělníky vyhnali. Stroje roztloukli a všechno ostatní zabavili,“ vzpomínal syn majitele Mario Klemens. „Když jsem později za otcem jezdil do vězení na slovenské Ilavě, nechali mne s ním mluvit jen půl hodiny nebo i návštěvu úplně zrušili.“

Zničené životy měli i místní sedláci. Stovky jich skončily po vykonstruovaných procesech v lágrech a ve věznicích. Jejich grunty se staly základem pro komunistické jednotná zemědělská družstva.

Brutální podobu měly komunistické výslechy. Dlouhé martyrium bití a výslechů s nadsázkou komentoval Karel Otčenášek, pozdější arcibiskup hradecké diecéze: „Kdybych se v semináři učil boxovat, uměl bych lépe přijímat rány. Nebyl bych tak překvapen, když jsem dostával od estébáků facky nebo kolenem do rozkroku.“

Nebyl zdaleka jedinou obětí násilného rozehnání řeholních řádů. Řádovou sestru Teodoru Helenu Kubínovou internovali v Trutnově, kde musela s ostatními sestrami pracovat v nevyhovujících podmínkách v textilních továrnách. „Často jsme měly hlad. Někteří lidé v továrně nám dávali jídlo, ale jiní se k nám chovali velmi vulgárně,“ popisovala.

Pětiletka běsů bude na pěší zóně k vidění až do úterý 26. září.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz