Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Kino Vesmír otevřelo. Gratulovali také ministr kultury a zahraniční umělci

7. 9. 2023

Kino Vesmír otevřelo. Gratulovali také ministr kultury a zahraniční umělci 0 snímků
Další významný den pro Trutnov. Tak bude v kronice roku 2023 označen čtvrtek 7. září. Právě v tento den totiž znovu začalo promítat Kino Vesmír. Poslední dva roky bylo mimo provoz, protože ho radnice nechala velkoryse přestavět ze starého jednosálového na moderní dvousálové kino. Spuštění Vesmíru mělo slavnostní ráz, gratulovat k otevření přijel i ministr kultury Martin Baxa.

Jako první přišli hosté pozvaní na oficiální zahájení. Už ve vstupní hale většina uznale pokyvovala hlavou. Rozšířené foyer s pokladnou, šatnou, občerstvením a posezením byly první ukázkou nové podoby trutnovského kina. Slova obdivu zaznívala i ve velkém sále s kapacitou 256 diváků, označovaném jako Modrá galaxie. Lidé si tam poprvé vyzkoušeli pohodlí nových sedaček a prostorných uliček, ale také si všimli, že zůstal zachovaný unikátní historický strop, jediná část původní stavby.

Do hlediště se bez problémů dostali i vozíčkáři, po rozsáhlé rekonstrukci je totiž Vesmír zcela bezbariérový. Pochvalu sklidil také Červený trpaslík, tedy malý sál pro 39 diváků, který bude využívaný zejména pro promítání artových filmů a díky špičkovému prostorovému ozvučení Dolby Atmos bude současně i prémiovým sálem. Právě ozvučení a rovněž promítací technologie jsou zcela nové.

Při ceremoniálu v hlavním sále se u mikrofonu vystřídali čtyři řečníci. Generální ředitel stavební společnosti BAK Radek Mrázek například připomněl, jak byla rozsáhlá oprava objektu z roku 1928 náročná. „Vypadalo to jednoduše, že se to trochu vysmejčí, trochu předělá a opraví fasáda. Pro nás to ale byla velká výzva, protože jsme zjistili, že byl vůbec zázrak, že dům stojí,“ prohlásil. Rekonstrukce se proti původním plánům protáhla o rok a prodražila asi o 20 milionů korun.

Největší potíže způsobily zásahy do nosných konstrukcí ze sedmdesátých let. Stavební průzkum je neodhalil, vady byly skryté pod podhledy a obložením stěn. „Stavba si prošla takovými problémy a turbulencemi, která nepamatuji já, a myslím, že ani mnoho lidí z BAKu něco takového nezažilo,“ přiznal trutnovský starosta Michal Rosa, který je coby architekt spoluautorem rekonstrukce kina.

KINO VESMÍR PROMÍTÁ
pátek 8. září
17.30  Spider-Man: Napříč paralelními světy
18.30  Oppenheimer

sobota 9. září

18.30  Barbie

neděle 10. září
10.00  Krakenteena Ruby
11.00  Barbie
12.30  Onemanshow - The Movie
14.00  Gran Turismo
15.00  Nikdy neříkej nikdy

pondělí 11. září
17.30  Strážci Galaxie: Volume 3

úterý 12. září
17.30  Mluv se mnou!
19.00  Dvě slova jako klíč

středa 13. září
17.30  Strážci Galaxie: Volume 3
19.00  Dvě slova jako klíč

Modernizace památkově chráněného kina nakonec stála 119 milionů korun. Z Národního plánu obnovy se na ni povedlo získat dotaci 69 miliónů korun. Klíčový pro udělení byl projekt trutnovského Uffa, který kromě samotné rekonstrukce kina zahrnoval i jeho náplň, například pořádání filmového festivalu nebo spuštění novocirkusové školy s australskými artisty. „Vesmír byl vykreslen jako centrum kultury nejen v Trutnově a okolí, ale jako centrum celých východních Čech. To vedlo k tomu, že jste uspěli. Zhruba 69 milionů korun sem putovalo zcela oprávněně. Je to skvělá práce,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.

O propojení kina s Uffem svědčila i dvě improvizovaná umělecká vystoupení od showmanů z mezinárodního souboru Onyx Productions. Se show 360 Allstars budou o víkendu účinkovat v Uffu. Dnes ale předvedli část triků v kině a zařadili se tak mezi první gratulanty.

Přesně v 17 hodin skončil v kině program pro zvané a do útrob se přišla podívat i veřejnost. Součástí prohlídky byla i projekce filmového dokumentu o kině Vesmír: Scéna dvě. Od 20 hodin se pak ve velkém sále promítal první film - Mission: Impossible Odplata.

Partneři článku:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek