Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Kino Vesmír považuji za trutnovské rodinné stříbro

10. 9. 2023

page.Name
Modernizace kina Vesmír byla jednou z posledních investičních priorit Ivana Adamce, když byl v letech 1998 až 2021 trutnovským starostou. Začala půl roku předtím, než se vzdal vedení našeho města, aby se mohl naplno věnovat práci ve Sněmovně. „Jsem rád, že se rekonstrukce uskutečnila a že si Trutnované nyní můžou vychutnat promítání filmů v moderním prostředí odpovídajícím nejnovějším trendům a společenským požadavkům,“ říká.

Studie nového Vesmíru visela na vývěsce kina od roku 2006. Proč jste modernizaci spustili až po roce 2020?
Měli jsme víc důležitých cílů, které jsme potřebovali uskutečnit. Stavělo se Uffo (otevřené bylo v roce 2010 - pozn. redakce), pak Středisko volného času (2019), řešil se krytý plavecký bazén. Když se však ukázalo, že vybraní projektanti nejsou schopni dopracovat projektovou dokumentaci a vývoj okolo bazénu vůbec nevypadal dobře, tak jsme se pustili do kina. Jak se později při opravách potvrdilo, byl totiž Vesmír, bohužel, skutečně ve špatném stavu. Trutnov by se dřív nebo později do rekonstrukce musel pustit. Teď byla příležitost, tak se to udělalo.

Vzpomínám si, že při úvahách o stavbě kulturního centra zaznívaly i návrhy spojit ho s kinem.
První studie na přeměnu Vesmíru vznikly v době, kdy jsme připravovali stavbu Uffa. V počátcích bylo jednou z možností přebudování kina na kulturní centrum. Zvažovalo se rovněž, že by se filmy naopak promítaly právě v Uffu. Jenže promítat v Uffu by nebylo vhodné vzhledem k ekonomickým nákladům, bylo by to složité i kvůli jeho vysoké obsazenosti. Zvítězil tedy projekt samostatného centra a rozhodli jsme se pokračovat na projektu samostatného kina. Zůstalo zachované, ale muselo počkat. Pamatuji se, že v devadesátých letech začala jeho návštěvnost klesat, jednu chvíli se zdálo, že upadne v zapomnění. Naštěstí se to nestalo. Časem se ukázalo, že zájem je. Návštěvnost pozvolna, ale trvale stoupala. Potvrdilo se, že tady je další důležitý kulturní prostor ve městě. Budova je navíc natolik výrazná, že by byla škoda ji nevyužít. Byla by škoda, kdyby Trutnov kino neměl. Navíc já ho považuji za součást trutnovského rodinného stříbra s velmi zajímavou historií.

Přeměna kina vyjde asi na 119 milionů. Není to moc?
Je potřeba si uvědomit, že to je velký a starý dům z roku 1929. Rozhodně mu nepomohla necitlivá re konstrukce ze sedmdesátých let. Tehdejší neodborné úpravy nyní způsobily neočekávané komplika ce v podobě prodloužení opravy a navýšení ceny. Navíc stavební práce všeobecně výrazně podražily. Naštěstí se povedlo získat z ministerstva kultury dotaci 69 milionů korun, takže dopad na rozpočet města nakonec není tak velký.

KINO VESMÍR PROMÍTÁ
neděle 10. září
10.00  Krakenteena Ruby
11.00  Barbie
12.30  Onemanshow - The Movie
14.00  Gran Turismo
15.00  Nikdy neříkej nikdy

pondělí 11. září
17.30  Strážci Galaxie: Volume 3

úterý 12. září
17.30  Mluv se mnou!
19.00  Dvě slova jako klíč

středa 13. září
17.30  Strážci Galaxie: Volume 3
19.00  Dvě slova jako klíč

čtvrtek 14. září
15.30  Blue Beetle
18.00  Oppenheimer
18.30  Letní světlo, a pak přijde noc
19.00  Strašidelný dům

pátek 15. září
15.30  Krakenteena Ruby
16.30  Meg 2: Příkop
18.30  Nikdy neříkej nikdy
19.30  Onemanshow - The Movie

Když to srovnáme s Uffem, které před třinácti lety stálo 480 milionů korun...
…to bylo v úplně jiné době! Byla mnohem příznivější pro podobnou stavbu. Kdyby se Uffo stavělo dnes, vyšlo by na více než miliardu, možná na miliardu a půl.

Líbí se vám nové kino?
Je to krásná stavba. Jediné, co mě mrzí, že se nepodařilo souběžně s kinem udělat podchod pod Špitálským mostem. Věřím ale, že se to časem povede a dům a okolí tím získá ještě větší význam.

Kdy jste byl poprvé v trutnovském kině?
Určitě to bylo za minulého režimu. Nepřišlo mi tehdy něčím zvláštní nebo zajímavé. Bylo to prostě obyčejné kino. Jsem rád, že aktuálně vypadá úplně jinak. Těší mě, že se doba změnila a lidi se vrací do kina. Podle mě je to dobře. Je přece něco úplně jiného, když vidíte filmovou premiéru v kině, než když sledujete film doma na televizi nebo na počítači!

Co byste vzkázal Trutnovanům?
Ať do kina chodí rádi a co nejvíc. Tím Vesmíru prospějí nejvíc a vrátí mu život.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek