Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Máme stejné DNA a chybí nám šediny

13. 9. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Pro nový projekt nabíráme nové kolegyně a kolegy, a to od seřizovačů, nástrojařů, elektroniků či mechaniků až po inženýry kvality či procesní inženýry. Jednoho schopného nástrojaře bychom vám rádi představili. Leoš Winter oslaví v TE Connectivity již brzy šestnácté pracovní výročí. Z čerstvého absolventa se vypracoval na mistra nástrojárny a vede tým. O své začátky v TE se podělil v rozhovoru s personálním ředitelem Otakarem Sedláčkem.

Otakar Sedláček: Byl bych rád, kdybyste nám mohl přiblížit, jak jste začínal, jaká byla očekávání a jaká nakonec ta realita.
Leoš Winter: Jaké očekávání může mít osmnáctiletý kluk, který jde poprvé do práce? Ukončil jsem zdejší průmyslovku a „musel“ do práce. Celé to byla náhoda. Můj táta mi doporučil známého, který v tehdejším Tyco pracoval. A tak to všechno začalo... Přišel jsem do cizího prostředí, samotná nástrojařina mi byla hodně vzdálená, a když mě prováděli po nástrojárně, tak jsem nevěděl, která bije. Ujal se mě jeden velmi zkušený pán a sedli jsme si. Postupem času mě všechno naučil. Věnoval mi čas a měl se mnou trpělivost. A za to jsem zpětně moc rád.

Co byste poradil nově nastupujícím?
Obecně je to hodně o lidech. Měl jsem na ně i štěstí a vše šlo tak nějak plynule.

Jak to vnímáte? Že by firma přitahovala podobné typy? Je něco jako společná TE DNA?
Možná na tom něco bude. Nemohu tak porovnávat, ale měl jsem čas na svůj rozvoj, učení se nových věcí, byl jsem v podstatě pánem svého času, jak si věci rozvrhnu. A tak je to dodnes. Mám možnost věci ovlivňovat. A je to dáno lidmi, které jsem měl a mám dodnes kolem sebe.

Jak proběhlo vaše zaučování?
Myslím, že to trvalo tak 12–18 měsíců. Tehdy bylo jiné tempo. Dnešní kluci se musí zapracovat i do půl roku. Tempo je prostě rychlejší a nároky větší.

Představa mnohých je, že nástrojárna je špinavá práce.
To určitě není a práce je to velmi různorodá. Snažíme si úkoly rozdělit podle svých schopnos- tí. Někdo má ruce šikovnější na drobnější věci, někdo se věnuje větším formám, jak my říkáme „traktorům“.

TE Connectivity Trutnov roste

Pro nový projekt nabíráme nové kolegyně a kolegy, a to od seřizovačů, nástrojařů, elektroniků či mechaniků až po inženýry kvality či procesní inženýry. Kompletní nabídku pracovních pozic najdete na te.jobs.cz.

Nedávno se vaše role změnila, postoupil jste na vyšší pozici. Co se dělo mezitím, kdyby měl někdo takové ambice jako vy? Co pro vás znamenalo těch 16 let? Co tvořilo ten koktejl?
Nechtěl jsem být na jednom místě. Byl jsem otevřen novým příležitostem, takže když se jelo někam do zahraničí, rád jsem se připojil do nových projektů. Tak jsem se podíval do Itálie, Portugalska, Rakouska a Německa. A nejen já. Tento rok už jsem měl dva kluky na služební cestě v Německu, zaučit se na nové výrobě, která se k nám do firmy bude převádět. Časem jsem byl vybrán na pozici předáka a později jsem cítil, že už mě práce až tak nenaplňuje, a měl jsem pocit, že stojím na místě. Ne že bych se někam dral, ale sdílel jsem své pocity s vedoucím a on se mnou pracoval. Nemá cenu jen brblat někde kolem. Tak jsem za ním šel a řekl mu, že bych chtěl být zapojen i do jiných věci, projektů. Mým cílem nebylo mít vyšší pozici, ale posouvat se. Určitě jsou lidi, kteří jsou průbojnější než já. Nikdy jsem neměl potřebu být v první linii, abych byl hodně vidět a slyšet.

A nyní jste již více než rok na pozici mistra ná- strojárny. Naplňuje vás?
Současná práce mistra a práce s lidmi mě opravdu baví. Mám ve svém týmu 13 lidí a z toho je téměř polovina mladých lidí, kteří tu jsou méně než 5 let. Bohužel mi chybí v týmu ti zkušenější „bardi“, od nichž bych rád i já nasával ještě zkušenosti. Takový ten mix mládí a „šedin“. Líbilo by se mi najít do týmu někoho seniornějšího. Jsem rád za mladé kluky po škole, ale uvítal bych i mentora s mnohem větší zkušeností. Ale takových je na trhu velmi málo. Přitom nástrojárna v TE je svým způsobem unikát. Když jsem nastupoval, tak mě zaučoval kolega v předdůchodovém věku, teď jsem na podobné pozici já, ale o mnoho let mladší. Ale kluci mě berou, protože jsem se vypracoval a učil se vše postupně. Momentálně jsem já ten, za kým kluci chodí, a oni vědí, že si mohou kdykoliv přijít říct o radu.

V TE to jede!

Tak zní náš slogan a je tomu skutečně tak. Podporujeme mnohé charitativní akce, organizovali jsme pro naše zaměstnance a jejich rodinné příslušníky TE Rodinný den v legendárním areálu Bojiště, jehož jsme generálním partnerem.

Jsme hlavním sponzorem TE Krkonošské 70mtb – týmového závodu horských kol. Týmovost je jedna z našich firemních hodnot a za ní si opravdu stojíme. A tak rok od roku barvy firmy hájí několik tříčlenných družstev a desítky dětí se zapojují do přidruženého dětského závodu.

Již tradičně k nám přijíždí jednou za rok Kafekára s výběrovou kávou. Letos jsme tak rozdali více než 1200 kelímků kofeinového osvěžení. Na našich kolegyních a kolezích nám záleží. Každým rokem hlasujeme o TE kolegyni či TE kolegu nebo vyhlašujeme různé soutěže. Momentálně se těšíme ze skvělých fotek z dovolených v rámci Velké letní TE fotosoutěže. A relativní novinkou je kantýna, kterou provozují PéCé Náchod. Není nad to si koupit čerstvý křupavý rohlík či chleba.


Je něco, co vás v poslední době překvapilo?

Ano. Původně jsem se v letošním roce bránil praktikantovi, ale nakonec k nám jeden z nich na čas přišel, byl velmi aktivní, vůbec se nestyděl. Nemusel jsem ho nikam postrkávat, měl zájem. Takového kluka, když vidím a potkám, tak mu rád dveře do naší firmy otevřu. V týmu mám dokonce dva absolventy Střední průmyslové školy v Trutnově, kteří vyhráli soutěž Nástrojař roku. Získat takové talenty do týmu, to samozřejmě těší.

Trh práce není zrovna jednoduchý, ale přesto se nám kandidáti o pozice aktivně hlásí. Čím si myslíte, že to je?
Lidé už na TE značku slyší?
Oranžová je určitě vidět. A není to jen barvou loga, ale lidi si pochvalují i TE Rodinný den a jiné akce, které se pro zaměstnance organizují. Třeba Dračí lodě, kterých se naše nástrojárna účastnila letos poprvé a skončili jsme na krásném 6. místě. Hned těsně za našimi kolegy, takže je vidět, že makat umíme. (smích)

3 + 1 zajímavosti o TE

Víte, že ročně vyrobíme v závodě Komenského více než 100 milionů relé?
Najít je můžete všude kolem vás! Dodáváme výrobcům bílé techniky a pračky, ledničky, sušičky, bojlery by se bez nich neobešly.

Víte, že naše plně automatické linky jedou v méně než sekundovém taktu?
Moderním technologiím se rozhodně nebrání- me. Naopak. U nás pracují i roboti.

Víte, že pravidelně slavíme pracovní výročí a letos jsme předávali hrnek s číslem 45?
Hrnek od „Hrnka“ aneb z rukou pana ředitele Daniela Hrnčíře si převzal kolega, který letos slavil 45 let svého působení ve firmě.

13 je možná nešťastné číslo...
... ale v loňském fiskálním roce jsme proinvestovali více než 13 milionů USD.