Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Městský vlak pojede do Libče i příští rok. Má to smysl, říká starosta

19. 9. 2023

page.Name
Ačkoliv zatím nemá tolik cestujících, jako jiné železniční spoje v regionu, bude městská vlaková linka z trutnovského hlavního nádraží do Libče a zpět jezdit i příští rok. Zastupitelé včera souhlasili s tím, aby město dopravu dotovalo až do prosince 2024. Radnice věří, že ji lidé začnou využívat, až dojde s otevřením polské dálnice S3 ke zvýšení počtu aut na silnici z Královce do Trutnova.

Městský vlak jezdí od března. Za prvních šest měsíců se s ním sice svezlo málo lidí, radnice ale hodlá linku i nadále podporovat. „Cestujících, kteří spojení využívají, jsou jednotky až desítky denně. To není špatný výsledek. Čísla nejsou příliš vysoká, nicméně se zvedají,“ oznámil trutnovský starosta Michal Rosa.

Nejmenší zájem byl o první ranní spoj, který z hlavního nádraží vyjížděl v 5:02 a z Libče se pak vydal na cestu zpět v 5:21. „Zřejmě je Trutnov v této době bez problémů průjezdný, lidé ještě nevozí děti do škol a školek. Proto první ranní spoj vypouštíme,“ řekl starosta. Radnice tak ročně ušetří 300 až 400 tisíc korun.

Dalších čtrnáct spojů chce Trutnov zachovat. Příští rok má totiž začít stavba dálnice D11, což přivede na místní silnice množství nákladní dopravy. Polsko otevře dokončenou dálnici S3, takže se předpokládá i nárůst osobní dopravy od našich severních sousedů. „Věříme, že až se zvýší doprava směrem z Polska a obráceně, lidé budou volit alternativní způsob dopravy častěji,“ připomněl starosta přednosti městské vlakové linky. Už dnes je podle něj alternativou, jak se například při dopravních zácpách dostat snáze a rychleji do centra města.

Na letošní provoz libečského vlaku vyčlenila radnice 1,9 milionu korun. „Zatím bylo uhrazeno 831 tisíc korun. Prodloužení provozu do prosince 2024 počítá zatím s maximálními náklady 2,2 milionu,“ upřesnila mluvčí Michaela Dědková.

Finance ve formě dotace posílá město Královéhradeckému kraji, který coby objednavatel regionální vlakové dopravy linku provozuje. Trutnovští zastupitelé nyní schválili prodloužení smlouvy s krajem na provoz vlaku do prosince 2024. „Dává smysl v tom pokračovat. Měli bychom to udržet aspoň dva roky, aby si na to Trutnované zvykli,“ vysvětlil Michal Rosa.

Podpořit novinku má i zlepšení okolních podmínek. Například občanům v Libči chce radnice usnadnit přístup k vlakové zastávce. Na jaře opravila cestu a prostor zastávky. Na příští rok chystá přechod pro chodce se středovým ostrůvkem na hlavní silnici, který tak zajistí bezpečný příchod k zastávce.

Starosta Michal Rosa připustil, že radnice bude muset zapracovat na propagaci nového vlaku. „Stále narážím na občany, kteří o lince do Libče nevědí, nebo nevědí, že s předplaceným kupónem městské hromadné dopravy mohou cestovat vlakem po celém území Trutnova. Bohužel se setkáváme s tím, že tuto informaci nemají i někteří průvodčí, proto je třeba na akceptaci jízdenky trvat a na případný problém s Českými drahami upozornit,“ dodal starosta.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek