Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Myjeme v přesně smluveném čase a počtu. Prostě just in time!

21. 9. 2023 Komerční sdělení

Myjeme v přesně smluveném  čase a počtu. Prostě just in time! 0 snímků
Druhým rokem působí firma FIDES Group v obchodní a průmyslové zóně krkonošská u trutnovského Tesca. Úspěšně spustila v nové hale linky na průmyslové mytí přepravních obalů, zvládla nábor dalších zaměstnanců a dál drží špičkovou kvalitu mytí. „Stále patříme v Česku k nejlepším v oboru,“ upozorňuje ředitel společnosti Mgr. Radim Cvrkal.

Firma se do Trutnova přestěhovala na konci roku 2021 z Hostinného. Kromě běžných starostí spojených s přesunem do nového se u toho musela pozvolna přizpůsobit i moderním trendům. Do provozu se stále více zapojují počítače, zvyšuje se tlak na automatizaci a efektivitu.

Hnacím motorem byly změny u klíčového a dlouholetého zákazníka. Trutnovský výrobní závod Vitesco Technologies totiž výrazně zredukoval počty obalů ve svých skladech. „Potřebuje nyní dodávání přepravních obalů, které se v angličtině označuje jako just in time (právě teď) - v přesně smluveném čase a počtu. Když potřebuje tři sety obalů, musíme dodat tři. Ne čtyři nebo pět, ale tři! Dřív přitom nevadilo, když jsme místo tří setů dodali třeba deset,“ vysvětluje Cvrkal.

Klíčové pro zdárné fungování spolupráce je například elektronické propojení mezi oběma podniky. FIDES tím získává online informace o tom, které obaly zákazníkovi dochází, kdy a v jakém množství bude potřebovat nové, a naopak, zákazník má lepší přehled o svých obalech. Podle toho se pak nastavuje program mycí linky. „Musíme ale víc než v minulosti plánovat efektivně. To znamená, aby myla, co je aktuálně potřeba, a nevznikaly zbytečné prodlevy při nastavování. Na každý obal je totiž potřeba linku přizpůsobit, což trvá někdy i desítky minut,“ upozorňuje ředitel.Ke zrychlení procesu přispívají i čárové kódy, kterými jsou obaly označené. Čtečky, skenery a počítače během vteřiny člověka upozorní, který typ obalu je ve frontě před linkou, který z ní právě sjel nebo který je ještě k dispozici ve skladu. Jejich zařazení do procesu bylo nevyhnutelné. Průměrně projdou mycí linkou tisíce obalů, to je pro člověka už příliš mnoho informací. „Dřív se to mnohdy dělalo pocitově, dnes už to nestačí. Není v lidských silách udržet v hlavě všechno,“ říká Radim Cvrkal.

Nyní, díky novinkám, mají mistři a vedoucí výroby více času na celý proces dohlížet, vyhodnocovat aktuální situaci a operativně měnit nastavení linky nebo pořadí obalů, které se mají mýt. „V budoucnu bude jejich pracoviště připomínat letištní terminál s obrazovkou příletů a odletů. Na monitoru uvidí, co se právě myje, co se bude mýt, co přišlo jako nový požadavek od dispečera a také co už je hotové a bude možné vyexpedovat,“ zdůrazňuje Radim Cvrkal.

Automatizace proniká stále více i do oblasti průmyslového mytí. Tím pádem se zvyšuje tlak na práci s počítačem. A v poslední době stoupají i nároky na znalost anglického jazyka. „U našeho klíčového zákazníka se hovoří anglicky. A protože se pravidelně účastníme společných mítinků, i u nás je angličtina na pozicích vedoucích či mistrů potřeba,“ připomíná ředitel.

Nové trendy kladou stále větší nároky na pracovníky. Proto se firma nyní snaží posílit zejména střední management, na kterém leží největší díl odpovědnosti za všední chod firmy. „Předpokladem pro takovou práci jsou určité znalosti, schopnosti a jazyková vybavenost. Zkušenosti se také hodí, ale stejně tak se může na takovou pozici prosadit například čerstvý absolvent trutnovské průmyslovky,“ tvrdí Radim Cvrkal.

Pozice mistrů či vedoucích jsou vhodné i pro pracovníky se zdravotním omezením. Firma má s takovými zaměstnanci dlouholeté zkušenosti, od počátku totiž funguje na principech chráněné dílny. Lidé se zdravotními problémy v ní zpravidla dělají lehčí práci a pracují méně hodin denně, než je běžné v klasických továrnách. Většina zaměstnanců ve Fidesu pracuje podle individuálních plánů. Každému z nich se firma snaží najít co nejvhodnější uplatnění podle jeho schopností a dovedností. Ne vždy je to však možné.

FIDES Group úspěšně působí na českém trhu už od roku 2006. Podniká i v dalších oblastech, například v Náchodě vyrábí kartonové obaly. V menší provozovně za trutnovským Albertem provádí ruční montáže a kontrolu kvality výrobků. „Vždy a všude klademe velký důraz na kvalitu, spolehlivost a profesionalitu služeb. Potvrzuje to i obrat naší firmy, který se od roku 2012 několikanásobně zvýšil,“ dodává ředitel firmy Mgr. Radim Cvrkal.

sídlo firmy: Náchod, Jugoslávská 15, PSČ 547 01
provozovna v Průmyslové ulici v Trutnově
Kontakt:
E-mail: hr@fides-group.cz

www.fides-group.cz