Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Na gymnáziu pomůže s angličtinou Američan Ben Levin

14. 9. 2023

page.Name
V novém školním roce na středních školách po celé České republice pomůže s výukou angličtiny 30 stipendistů Fulbrightova programu. Mladí Američané ve věku od 21 do 30 let, čerství absolventi bakalářských nebo magisterských programů, do České republiky jezdí asistovat středoškolským učitelům již od roku 2005 a celkem se jich na tomto programu vystřídalo už 275. Teď se jeden objeví také na Gymnáziu Trutnov, Ben Levin.

Asistenti se kromě výuky angličtiny také zapojují do života svých hostitelských měst. Mnozí nabízejí odpolední konverzační kurzy pro studenty, učitele a další zájemce. Někteří zpívají v místním sboru nebo kapele, sportují, vedou divadelní kroužek nebo pomáhají v neziskových organizacích. Ve spolupráci s českými kolegy se zaměřují na doučování studentů, kteří potřebují individuální pozornost, tedy i na studenty z Ukrajiny. Ben v Trutnově plánuje vést odpolední konverzační setkání pro studenty – American music culture and conversation.

„Jedním z důvodů, proč jsme zažádali o asistenta do výuky angličtiny bylo přiblížit většímu počtu našich studentů autentickou angličtinu rodilého mluvčího a využít této možnosti přímo v hodinách,“ říká učitelka anglického jazyka Jana Nosková. „Velmi se těšíme na inspirující desetiměsíční spolupráci s Benem nejen přímo ve škole, ale i během mimoškolních aktivit. Zároveň věříme, že nám tato skvělá příležitost umožní o trochu více poznat americkou kulturu, a doufáme, že i pro Bena bude zdejší pobyt v mnoha směrech obohacující,“ dodává.


Ben Levin s trutnovskou kolegyní Janou Noskovou na přípravném školení k programu na Zámku Liblice.

„Pozitivní energie asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková. 

Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Školy, které by se programu rády zúčastnily v následujícím školním roce, mohou podat přihlášku do konce prosince 2023.  

V tomto školním roce asistenti působí v Blansku, České Lípě,  Havlíčkově Brodu, Hostinném, Hranicích, Chomutově, Kladně, Kolíně, Kroměříži, Kutné Hoře, Lanškrouně, Ledči nad Sázavou, Litomyšli, Náchodě, Nové Pace, Ostravě, Pardubicích, Písku, Přerově, Slavičíně, Šumperku, Telči, Teplicích Trutnově, Třebíči, Vítkově, Zlíně a Znojmě. 

Fulbrightova komise spravuje také programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí vlády České republiky a Spojených států, program asistentů do výuky angličtiny však financuje převážně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem už 2300 českých a amerických stipendistů.  

Komise J. Williama Fulbrighta je česko-americká organizace založená na základě mezivládní dohody v roce 1991 za účelem podpory vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Komise administruje stipendia vládního tzv. Fulbrightova programu. Zároveň poskytuje bezplatné poradenství a informační služby všem zájemcům o studium a výzkum v USA. Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.


(bog, tz-jno, kdž)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Gymnázia Trutnov