Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Ocas uvízl na laně. Jen na chvilku. Potom už drak zamířil k zemi

23. 9. 2023

Ocas uvízl na laně. Jen na chvilku. Potom už drak zamířil k zemi 0 snímků
Pohoda a dobrá nálada panovala při sobotním odpoledni v centru Trutnova, kde členové spolku Trutnov - město draka uspořádali na patnácti stanovištích zábavu pro rodiny s dětmi. Pouze při závěrečném sundávání draka z věže Staré radnice došlo k drobné komplikaci. „Ocas se zašprajcnul o provaz, ale byl to detail,“ potvrdil Otto Štemberka, předseda spolku.

Během několika vteřin se povedlo ocas třímetrákové saně z lana vymanit. Pak už šlo vše podle plánu. Na podobnou zápletku se ale tým Albrechta z Trautenbergu nemá jak připravit. Sundávání ani věšení draka se totiž netrénuje. „Vždycky jsou ale mezi kutnaři nějací zkušenější, kteří už vědí, co dělat,“ vysvětlil Štemberka.

Dostat se mezi kutnaře je pro členy spolku prestižní záležitostí. „Jsou vytipovaní lidé, většinou domluvení dopředu, kteří to mají dělat. Stabilních máme asi osm lidí. Občas se objeví známý, kterému chceme tu radost dopřát. Zrovna dnes se jeden po letech objevil, tak jsme ho vzali do Albrechtovy ekipy,“ řekl předseda.

 

Po sejmutí z věže kutnaři položili draka na připravený stůl, aby si ho mohly děti osahat a vyfotit se s ním. Pak teprve ho odnesli k přezimování. "Byl poznán, polapen a zabit. Sejměte draka!" Těmito slovy Albrecht z Trautenbergu (v podání Petra Kotyzy) vyzval kutnaře, aby plechovou saň spustili z radniční věže. Podobným sloganem byl o pár desítek minut později zvednut ke stropu rotundy svatého Zdendyse za bývalým Texlenem. "Byl poznán, polapen a zabit. Zdvihněte draka!" Podívejte se na video. 

Všimli jste si?
Sundávání draka z věže trutnovské radnice se v posledních letech prolíná s Rýbrcoulem - akcí, která se rovněž zaměřuje na zábavu pro rodiny s dětmi. Zatímco dračí program se odehrává během sobotního odpoledne především na Krakonošově náměstí, Rýbrcoul baví děti u Uffa, na promenádě, tržnici a pěší zóně.

Na radnici draka vrátí v sobotu 4. května 2024 při slavnostech pojmenovaných Už ho nesou aneb Tisíc let brněnského draka. Název odkazuje na plány spolku, přenést po vzoru dávných pověstí trutnovskou saň do jihomoravské metropole, a to už v červnu. „Je možné, že tam draka jen krátkodobě půjčíme a vrátí se nám, nebo ho tam necháme navždy a pro Trutnov vznikne nový drak. Možností je víc,“ upozornil Otto Štemberka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek