Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Pamětní deska Václava Havla se na kině odhalí 5. října

14. 9. 2023

page.Name
Přesně v den, kdy by Václav Havel oslavil 87. narozeniny, uctí Trutnov jeho památku. Na fasádě budovy nově zrekonstruovaného kina Vesmír odhalí desku s plastickým reliéfem postavy českého státníka v životní velikosti.

Slavnostní odhalení se uskuteční ve čtvrtek 5. října v 17 hodin před kinem Vesmírem, který se příhodně nachází na nábřeží Václava Havla. „Havel byl bezesporu nejvýznamnější osobností české polistopadové politiky a pro mnoho lidí je zosobněním demokratických hodnot a pozitivních změn ve společnosti. Už v antice a později v renesanci bylo obvyklé, že pozadí pro sochu tvořila významná veřejná budova. Tou je na nábřeží Václava Havla kino Vesmír, o kterém navíc víme, že ho Václav Havel v rámci Filmového festivalu mladých navštěvoval. Dílo současně vytváří pietní místo, kde je možné památku prvního českého prezidenta důstojně uctít,“ vysvětlil umístění starosta Trutnova Michal Rosa.

Autorem uměleckého díla je akademický sochař Michal Gabriel, s jehož tvorbou se Trutnováci denně setkávají. Vedle společenského centra Uffo je instalována Smečka a Slovanské náměstí střeží socha lva. Výrobu a instalaci pamětní desky zajistí trutnovská rirma Kasper Kovo. Celkové náklady za pořízení jsou zhruba 3 miliony korun. „Záměrně vizualizaci desky nezveřejňujeme. Chceme, aby to pro lidi bylo překvapením,“ uvedl už dříve Michal Rosa.

Setkání k uctění památky se zúčastní jak pozvaní hosté a přátelé z blízkého okruhu Václava Havla, tak je vítána i široká veřejnost. Po slavnostním odhalení bude v 17.45 hodin následovat promítání snímku Občan Havel z roku 2007 v sále Modrá galaxie. Lidé si tak v tomto dokumentárním filmu mohou připomenout osobnost českého státníka, dramatika a disidenta. „S ohledem na omezenou kapacitu sálu byla zvolena varianta vstupného za symbolickou částku 50 Kč,“ doplnila tisková mluvčí Trutnova Michaela Dědková. Vstupenky je možné zakoupit na místě v pokladně kina či předem na www.uffo.cz.  

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek