Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

15°

Zítra

22°

Svátek má

Šestidomí musí víc třídit. Kontejnerů na komunální odpad má méně

1. 9. 2023

page.Name
Méně černých kontejnerů na komunální odpad, ale víc barevných na tříděný. Tak ode dneška vypadají místa s kontejnery na Šestidomí. Trutnovské sídliště právě dnes přechází jako první v Trutnově na novinku Door to Door. Cílem je třídit co nejvíc, aby odpadu na skládce bylo co nejméně.

Snaha dostat využitelné a recyklovatelné materiály pryč ze skládek a rozhýbat recyklační průmysl se dostala v Trutnově do další fáze. Poté, co začátkem roku radnice přidala nádoby na plast a papír k rodinným domům, nyní změnila počty kontejnerů na Šestidomí, kde je odhadem asi 540 domácností.

„Každá od nás zdarma obdržela omyvatelné tašky na sklo, papír a plast pro opakované použití. Lidé tak doma mohou pohodlně třídit a separovaný odpad následně odnést do nejbližšího kontejneru,“ uvedla Vendula Kasperová, vedoucí odboru životního prostředí trutnovské radnice.

Nově je na sídlišti rozmístěných pětadvacet kontejnerů, takže lidé je mají blíž než v minulosti. „Snížila se docházková vzdálenost ke kontejnerům, čímž jsme usnadnili třídění jednotlivých komodit, zejména bioodpadu, který tvoří podstatnou a těžkou složku komunálního odpadu,“ upřesnila Kasperová.

Svozová firma ještě před spuštěním novinky odpad ze Šestidomí několikrát zvážila. Má tak k dispozici velmi přesná data. „Provedli jsme i rozbor odpadu, který se v černých kontejnerech nacházel, a zjistili, že obsahovaly pouze patnáct objemových procent odpadu, který tam skutečně patří, zbytek bylo možné roztřídit,“ řekl Michal Hanč, ředitel Transport Trutnov.Novou formu svozu odpadu ze Šestidomí radnice po půl roce vyhodnotí. Pokud se systém osvědčí, zapojí do něj postupně i další sídliště.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a grafika: Městský úřad v Trutnově